Dodana: 8 czerwiec 2022 09:38

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2022 11:48

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza widzów. Na początek – grupy zorganizowane

Oczekuje na amatorów gwiazd, kosmosu, astronomii, nauki, nieziemskich zjawisk. Swoje podwoje planetarium otwiera na razie dla grup zorganizowanych (formalnie lub nieformalnie, np. rodzinnie). Po wakacjach na projekcje będą też mogli wybrać się indywidualni chętni. Wyposażenie Planetarium i Obserwatorium UwB zostało dofinansowane z budżetu województwa, dotacja wyniosła 1,3 mln zł.

Widzowie w okularach w sali planetarium

W obiekcie, który znajduje się w kampusie UwB przy ulicy Ciołkowskiego, na widzów czeka specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby.

– Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2 – wyliczała Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo”. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Shira Universe.

– Na początek przygotowaliśmy cztery propozycje filmowe dla widzów w różnym wieku. „Myszki i księżyc” (2D) to księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci od trzech lat w górę. Siedmiolatkom i nieco starszym dzieciom proponujemy seans pt. „Nieziemskie księżyce” (2D), podczas którego odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach. Z kolei „Wszechświat i cała reszta” (2D) to niezwykła opowieść o nocnym niebie – na nią zapraszamy grupę wiekową 10+. Nasza ostatnia propozycja to zrealizowany w 3D film „Na skrzydłach marzeń”: tu widzów zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania – zachęcała Dorota Sawicka.

W ofercie placówki są też lekcje i obserwacje astronomiczne. Więcej informacji o filmach i organizacji Planetarium UwB można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Budynek, w którym mieści się Planetarium i Obserwatorium UwB, to najnowsza inwestycja uczelni. Jego budowa rozpoczęła się wiosną 2019 r., zakończyła jesienią 2020 r. Ostatnim etapem prac (realizowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy) było instalowanie i kalibrowanie specjalistycznego wyposażenia, a także przygotowania organizacyjne związane z obsługą widzów w planetarium.  

źródło i fot.: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook