Dodana: 30 listopad 2017 15:05

Zmodyfikowana: 30 listopad 2017 15:05

Photon - od pomysłu studenckiego do rynkowego sukcesu

Robot edukacyjny stworzony przez absolwentów Politechniki Białostockiej obecny jest już nie tylko w szkołach, ale i na półkach sklepowych. We wtorek, 28 listopada, miał premierę i uroczystą prezentację w iSpocie - sieci sklepów Apple. Do Galerii Arkadia w Warszawie zaproszeni zostali dziennikarze, przedstawiciele instytucji edukacyjnych, a przede wszystkim dzieci. To one miały moc radości podczas zabawy i najwięcej pytań dotyczących działania robota edukacyjnego uczącego programowania.

Ilustracja do artykułu Photon podczas premiery w iSpot.JPG

- Stawiamy nacisk na naukę programowania - mówił podczas spotkania prasowego Marek Zagórski - wiceminister cyfryzacji, który już miał okazję spotkać się z Photonem w Ministerstwie. Zwrócił uwagę, że Prezydent RP podpisał właśnie ustawę o innowacyjności, dającą przedsiębiorstwom zachęty finansowe do inwestowania w innowacje, badania i rozwój.

 

Marcin Joka - prezes Photon Entertainment zwracał uwagę podczas swojej prezentacji, że dzisiaj każda branża desperacko próbuje zatrudnić programistów. 90 procent rodziców chce uczyć dzieci programowania, ale tylko 40 procent szkół uczy takiej umiejętności. Odpowiedzią na takie potrzeby ma być właśnie Photon. Powstał on we współpracy z psychologami z Uniwersytetu SWPS, z dziećmi i ze szkołami - w ramach programów pilotażowych. Okazało się, że każda grupa ma inne oczekiwania. Rodzice oczekują np., bezpieczeństwa i rozwoju dziecka, także emocjonalnego. Dzieci nie tylko zabawy, ale marzą np. by robot posprzątał za nich pokój.

 

Czy ten przyjaźnie wyglądający robot o wymiarach 190 na 170 mm sprosta tym wszystkim oczekiwaniom? Z pewnością potrafi wykrywać światło i kontrast, omijać przeszkody, wydawać dźwięki, zmieniać kolor, jest wrażliwy na dotyk…. i uczy się razem z dzieckiem. Interface przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych: od 3-12 roku życia. Photon ma uczyć programowania poprzez doświadczenia, eksperymenty i zabawę, rozwijać umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w dorosłym życiu. Przygotowane zostały specjalne programy dla szkół do nauczania np. matematyki.

 

Politechnika Białostocka od początku kibicuje swoim studentom, którzy mieli na tyle determinacji, wiedzy i pasji, żeby urzeczywistnić swoje pomysły i marzenia. Uczelnia jest partnerem merytorycznym Photon Entertainment - firmy założonej przez absolwentów.
Rektor prof. Lech Dzienis przekazał specjalny list gratulacyjny z okazji najsympatyczniejszej inwazji kosmity na ziemię, z życzeniami udanego podboju serc i umysłów mieszkańców naszego globu. Nauka i zabawa z Photonem "ubrana" jest bowiem w opowieść o robocie lądującym na Ziemi.

 

Warto dodać, że robot produkowany jest w Polsce - powstaje na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook