Dodana: 27 styczeń 2022 09:00

Zmodyfikowana: 27 styczeń 2022 09:00

Pasja czy kalkulacja? Debata z okazji jubileuszu 25-lecia Uniwersytetu w Białymstoku

Czym kierować się przy wyborze studiów? Czy opierać się na analizach rynku pracy? A może postawić na rozwój własnych zainteresowań? Odpowiedzi na te pytania będą szukać studenci, absolwenci, pracownicy i goście Uniwersytetu w Białymstoku - uczestnicy debaty, jaką we wtorek, 1 lutego organizuje Biuro Karier UwB. Debata jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia największej podlaskiej uczelni.

Na grafice siedzą dwie osoby i oglądają broszury

Formuła pierwszej części spotkania będzie nawiązywała do debaty oksfordzkiej: swoje argumenty i kontrargumenty przedstawią dwa zespoły.

Do obydwu zaprosiliśmy zarówno naszych studentów, którzy dopiero planują kariery, jak i absolwentów z sukcesami na rynku pracy. Chcemy pokazać nie tylko różne nastawienie do wyboru wykształcenia, ale także to, jak różnie może potoczyć się droga zawodowa – zapowiada dr Szymon Czupryński z Biura Karier UwB, który poprowadzi debatę.

I tak, pasji jako motywacji wyboru kierunku studiów będą bronili Patrycja Wilczewska - studentka chemii i aktywna członkini Parlamentu Studenckiego UwB, Marcin Tomkiel – absolwent historii, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz kpr. Mariusz Redliński z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który planuje edukację pedagogiczną na UwB.

Z kolei argumenty na rzecz chłodnej kalkulacji danych z rynku pracy przedstawią Natalia Markowska - studentka ekonomii, Łukasz Ławreniuk – absolwent socjologii, specjalista ds. HR w firmie Ceri International i adwokat Jowita Natalia Grochowska - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

Potem organizatorzy debaty zaproszą do dyskusji publiczność, wśród której zasiądą m.in. przedstawiciele podlaskich firm zatrudniających absolwentów UwB. Nie zabraknie też byłych studentów, którzy obronili swoje prace magisterskie jako jedni z pierwszych w nowo powstałym Uniwersytecie w Białymstoku, a także obecnych żaków, doktorantów, pracowników i przedstawicieli władz największej podlaskiej uczelni.

- Mamy nadzieję, że argumenty z debaty i refleksje z dyskusji okażą się cenną wskazówką dla młodych ludzi, którzy dopiero będą wybierać studia, a dla już studiujących będą inspiracją w poszukiwaniu swojego miejsca na rynku pracy. Dla naszego Biura Karier spotkanie to dobra okazja, by dowidzieć się, jakie motywacje przy wyborze kierunku studiów mieli studenci Uniwersytetu w Białymstoku na przestrzeni 25 lat funkcjonowania uczelni – dodaje Marcelina Wojno, kierownik Biura Karier.

Debata rozpocznie się o godz. 10 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB).

Ze względu na stan epidemii liczba zaproszonych gości jest ograniczona. Spotkaniu będą jednak mogli przysłuchiwać się Wszyscy zainteresowani – debata będzie bowiem transmitowana online w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku. Szczególnie gorąco organizatorzy zapraszają tegorocznych maturzystów, którzy już niedługo będą podejmować decyzję o wyborze studiów.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook