Dodana: 6 czerwiec 2019 10:06

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2019 10:51

O przyszłości i szansach podlaskiej e-edukacji

Spotkanie z Pandą Adą, najnowsze informacje o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i szybkim Internecie w szkole, wyróżnienia dla nauczycieli wykorzystujących nowoczesne technologie w nauczaniu a na deser wirtualne spotkanie z uczniami z Wietnamu – to skrótowy program 5. edycji konferencji poświęconej Podlaskiej Platformie Edukacyjnej, która odbyła się w środę (5 czerwca br.) na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Ilustracja do artykułu Seminarium Podlaska Platforma Edukacyjna (16).jpg

Spotkanie z nauczycielami z podlaskich szkół, którzy na co dzień korzystają z Platformy Edukacyjnej, otworzył wicemarszałek Stanisław Derehajło.

- Nie uciekniemy przed nowymi technologiami, one są rzeczywistością naszych dzieci, Waszych uczniów – przestrzegał Stanisław Derehajło. -  Musimy wykorzystać je po to, by wyrównywać szanse dzieci z podlaskich wsi i małych miasteczek. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Internet w każdej szkole, możliwości jakie dają nowe technologie, to duża szansa na to, byśmy to my kreowali treści, które poprzez sieć trafią do dzieci w szkole. Zachęcam, by pisać wnioski do naszego RPO na e-edukację, by wykorzystywać fundusze unijne, aby rozwijać nasze szkoły w sposób nowoczesny, ale też przemyślany.

Więcej o konkursach – link do strony: https://rpo.wrotapodlasia.pl

Projekt na światową skalę

Uczestnicy konferencji zapoznali się z najnowszymi danymi dotyczącymi użytkowników, treści i propozycji dla szkół umieszczonych na Podlaskiej Platformie Edukacyjnej (prezentacja w załączniku). Do korzystania z PPE i włączeniu się w tworzenie platformy zachęcała Agnieszka Aleksiejczuk – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP oraz Katarzyna Gagan z białostockiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Bohdan Pawłowicz, dyrektor marketingu Instytutu Badawczego NASK opowiadał nauczycielom o projekcie realizowanym przez instytut, czyli OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

- Zamierzamy podłączyć do dobrej jakości Internetu wszystkie szkoły w Polsce, to ponad 20 tys. placówek – mówił dyrektor Pawłowicz. – To wyzwanie olbrzymie, projekt chyba jedyny taki na świecie. Zwłaszcza, że oprócz samego Internetu zapewniamy jego bezpieczeństwo, zarówno jeśli chodzi o treści , które docierają do uczniów, jak też bezpieczeństwo ich samych – czyli filtrowanie tego, czego sami w sieci poszukują.

Dyrektor Pawłowicz przypomniał, że pierwsza w Polsce umowa o podłączenie do OSE została podpisana w Podlaskiem – w białostockich Zakładach Doskonalenia Zawodowego  przez wicemarszałka Stanisława Derehajło, wówczas dyrektora Centrum Kontaktu OSE w NASK.

Więcej o OSE - link do strony: https://ose.gov.pl/

Wizyta w wietnamskiej klasie

Swoimi doświadczeniami w wykorzystywaniu nowych technologii na co dzień podzielili się nauczyciele-eksperci programu Microsoft dla Edukacji. Ucząc angielskiego wykorzystują możliwości, jakie dają nowoczesne platformy edukacyjne, dzięki którym uczniowie i pedagodzy nie wychodząc z klasy mogą zwiedzać cały świat i spotykać się – on line – z rówieśnikami z wielu państw świata.

Joanna Carewicz i Jacek Zabłocki podczas konferencji połączyli się przez Skyp-a ze szkołą w Wietnamie, gdzie na uczestników białostockiego spotkania czekały dzieci z wietnamskiej klasy szkoły podstawowej.

Z kolei Katarzyna Dardzińska i Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej zachęcali do poznania dzieci z przedszkoli z Pandą Adą, czyli specjalnym programem edukacyjnym do nauki programowania bez ekranu przy pomocy specjalnej maty edukacyjnej.

Uczestnicy konferencji obejrzeli też sześć laboratoriów PB, gdzie uczestniczyli w krótkich edukacyjnych warsztatach dotyczących zjawisk chemicznych, fizycznych, robotyki, itp.

art

Lista nauczycieli wyróżnionych za wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji i dzielenie się wiedzą:

  1. Pani Joanna Carewicz –  Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
  2. Pan Cezary Nerkowski – Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży
  3. Pani Anna Skowrońska – Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym
  4. Pani Renata Sujata – Szkoła Podstawowa w Rutkach
  5. Pan Jacek Zabłocki – Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook