Dodana: 2 lipiec 2019 08:49

Zmodyfikowana: 2 lipiec 2019 08:49

Nowy bolid Politechniki Białostockiej

Po 9 miesiącach ciężkiej pracy studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali CMS-06. To już szósty bolid skonstruowany przez zespół Cerber Motorsport. Warto dodać, że tym razem "mechanicy" zaprosili do współpracy kolegów z Wydziału Informatyki, Elektrycznego oraz Inżynierii Zarządzania. W zespole jest nawet przedstawicielka zaprzyjaźnionej uczelni: Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Bolid, wokół studenci. Zdjęcie z góry.

Doświadczenie przekazane przez starszych członków zespołu oraz pomysły i zapał do pracy młodszych, pozwoliły na wdrożenie wielu innowacji w konstrukcji nowego bolidu CMS-06. Głównymi założeniami w projekcie było zmniejszenie masy pojazdu przy zachowaniu jego niezawodności.

Studenci wprowadzili wiele ulepszeń w pakiecie aerodynamicznym bolida. Zastosowali wyprofilowaną podłogę wykonaną z włókna węglowego z dyfuzorami, których zadaniem jest regulacja powietrza płynącego między podłogą samochodu a nawierzchnią. Wprowadzili 3-płatowe przednie oraz 4-płatowe tylne skrzydło, side pody i system redukcji oporu DRS (Drag reduction system). Podczas fazy projektowania powstał model całego auta w skali 1:3, wykonany w technologii druku 3D. Dzięki współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie model został przebadany w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić przepływ powietrza i generowaną siłę oporu.

Masa auta to 185 kg, moc - 86 KM, przyspieszenie do 100 km/h osiąga w 3,2 sek. "Sercem" bolida jest silnik pochodzący z motocykla Honda CBR 600 RR modelu PC40. Po raz kolejny konstruktorzy zastosowali kompozytową konstrukcję samonośną wykonaną z włókna węglowego oraz aluminiowej przekładki "honeycomb" wraz z tylną ramą przestrzenną. Rozbudowany został system telemetrii oraz dostępu do danych w czasie rzeczywistym, który umożliwia monitorowanie parametrów pojazdu podczas jazdy oraz pozwala szybko zdiagnozować usterki. Nowością jest również zastosowanie układu wydechowego o zmiennej geometrii.

W piątek, 28 czerwca, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej oficjalnie został zaprezentowany licznie zebranej publiczności i zaproszonym gościom CMS-06.

- Nasi studenci przygotowali nowe auto o klasę lepsze od poprzedniego, mam nadzieję, że powalczymy na równi z najlepszymi na zawodach Formuła Student - mówił Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn. Powodzenia drużynie życzyli także Prorektorzy Politechniki: prof. Jarosław Perszko i prof. Roman Kaczyński. Studenci słowa uznania usłyszeli od wieloletniego dziennikarza motoryzacyjnego Włodzimierza Zientarskiego.

Zespół Cerber Motorsport czekają bardzo pracowite wakacje. Bolid z Wydziału Mechanicznego PB weźmie udział w czterech zawodach Formuła Student: na Węgrzech, we Włoszech, w Czechach oraz na niemieckim torze Hockenheim.

Zawody Formuła Student to rywalizacja najlepszych zespołów studenckich, którzy projektują i wykonują jednomiejscowy bolid. W czasie zawodów rozgrywane są konkurencje statyczne i dynamiczne.

Studenci z Białegostoku mogą pochwalić się wieloma sukcesami w tych zawodach. W roku 2018 zwyciężyli w konkurencji Autocross w Czechach, zdobyli 2. miejsce w teście przyspieszenia na Węgrzech oraz 6. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów na Węgrzech i we Włoszech. W tym roku w lipcu i sierpniu studenci z Cerber Motorsport będą walczyć o utrzymanie czołowej pozycji, nie tylko wśród polskich zespołów.

Zespół Cerber Motorsport korzystał także z pomocy Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Studenci mogli również liczyć na wsparcie sponsorów: Metal-Fach, Bibus Menos, Kotniz, ChM, Jazon, Delphia, Masterpress, Art-Motor, SaMASZ, PROMOTECH, SMP Poland, Tor Kartingowy Sadkarting Białystok, Firma alu-frost, Symkom, ProfiAuto, firma ŚWIĄTEK, SKF, Ricardo, Auto Prestige, Polamel, GSM Systems, STMicroelectronics, Metal-Max, LIQUI MOLY POLSKA, Fiberlogy, FMIC.pl, Biacomex, Ataszek, Bowi.

Dzisiejsza prezentacja została wzbogacona o miły akcent. Dzięki życzliwości Hyundai Motor Poland, po premierze bolidu CMS-06, nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu Hyundai i30 na potrzeby kształcenia studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Tę ważną dla wydziału inicjatywę wsparli: Katarzyna Arefiew (Prezes Zarządu Nord Auto Dealer Hyundai w Białymstoku), Andrzej Arefiew (właściciel Konsorcjum Arefiew), Łukasz Kozłowski (Hyundai Motor Poland) oraz Rafał Krajewski (Hyundai Motor Poland).

***

Tegoroczne plany startowe Cerber Motorsport:

Formula Student EAST 2019 - Tor Zalazone Węgry, Termin zawodów: 17-21 lipca.

Formula SAE Italy 2019 - zawody na torze Ricardo de'Melegari, Varano, Włochy, 24-28 lipca.

Formula Student Germany 2019 - Tor Hockenheim, 5-11 sierpnia.

Formula Student Czech Republic 2019 - na torze Autodrom Most, 12-17 sierpnia.

za: Rzecznik Prasowy PB

facebook