Dodana: 29 wrzesień 2021 14:36

Zmodyfikowana: 30 wrzesień 2021 10:01

Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju. Konferencja na Politechnice Białostockiej

Promocja Przemysłu 4.0 to przewodni temat naukowo-biznesowej konferencji „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju” zorganizowanej przez Politechnikę Białostocką (PB). Odbyła się w środę (29.09), a udział w niej wzięli przedstawiciele biznesu, świata nauki oraz administracji rządowej i samorządowej. W konferencji uczestniczył m.in. wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło podczas prelekcji.

– Chcemy zwiększyć świadomość społeczeństwa, szczególnie przedsiębiorców, na temat procesów transformacji cyfrowej w przemyśle – mówił zapowiadając spotkanie prof. PB Roman Kaczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, organizator spotkania.

Natomiast prof. Mirosław Świercz podkreślał, że konferencja to kolejny krok do stworzenia platformy współpracy świata biznesu i nauki, tak aby obydwa obszary korzystały z wzajemnych doświadczeń i uzupełniały się. Dodał, że Politechnika Białostocka jest uczelnią, która stale się unowocześnia, która nie tylko kształci, ale realizuje również programy badawczo-rozwojowe.

W ostatnich pięciu latach uczelnia realizowała z zakładami przemysłowymi ponad 20 projektów na kwotę ponad 60 mln zł. W tym czasie PB uzyskała prawa ochronne dla 90 wynalazków i wzorów użytkowych, a dalsze prawie 80 zgłoszeń jest procedowanych.

- Dodatkowo nasza spółka – Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, która wspiera uczelnię w zakresie kontaktów z przemysłem i prac badawczo rozwojowych, jako jedyna w Polsce otrzymała status centrum badawczo-rozwojowego, nadany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Tak więc uważamy głęboko, że jesteśmy przygotowani do współpracy z przedsiębiorstwami – zaznaczył prof. Świercz.

Do zagadnienia rewolucji przemysłowej, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, odniósł się też wicemarszałek Derehajło. Podkreślił, że wykorzystanie nowoczesnych technologii jest w obecnych czasach bardzo ważne, ale zwrócił uwagę, że nie mogą one zastąpić relacji międzyludzkich i podnoszenia kompetencji pracowników. Jako przykład podał zdalne nauczanie:

– Na pewno łatwiej i lepiej jest prowadzić wykład przed salą pełną studentów niż do „kółeczek” na ekranie monitora. Wykorzystujmy nowoczesne technologie, ale działajmy tak, aby nie stać się ikoną na komputerze – mówił Stanisław Derehajło.

Wicemarszałek jednocześnie zaznaczył, że cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja, czyli wszystko to, co wiąże się z czwartą rewolucją przemysłową jest nieuniknione. Jako przykład działania zarządu województwa w tym obszarze wskazał projekt Dolina Rolnicza 4.0 zakładający rozwój rolnictwa w oparciu o nowoczesne technologie.

Rolnictwo jest główną gałęzią naszej gospodarki i to jest baza do rozwoju naszego regionu. Musimy wesprzeć je instytucjonalnie właśnie poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w uprawach, ale też w przetwórstwie spożywczym – mówił.

Podkreślił również, że władze województwa poprzez różnego rodzaju akcje i organizacje wspierają rozwój przedsiębiorczości wśród absolwentów podlaskich uczelni. Zarząd stawia też na umiędzynarodowienie przedsiębiorstw i uczelni, czyli ich promocję na arenie krajowej i międzynarodowej.

W konferencji uczestniczył też m.in. Dawid Solak, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, który mówił o działalności fundacji. Natomiast Beata Lubos, dyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii informowała o ulgach związanych z transformacją cyfrową, np. ulgą na robotyzację.

Zwieńczeniem konferencji było otwarcie laboratorium Wydziału Mechaniki Politechniki Białostockiej Smart Education 4.0.

*** 

Przemysł 4.0

Przemysł 4.0 to koncepcja opisująca złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, który obejmuje integrację łańcucha wartości, wprowadzanie nowych modeli biznesowych oraz cyfryzację produktów i usług. Wdrażanie tych rozwiązań możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Czynnikiem napędzającym transformację w kierunku przemysłu 4.0 są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów i narastający trend personalizacji produktów i usług.

Smart Education for Industry 4.0

To systemowe rozwiązanie kształcenia kadr na rzecz przemysłu przyszłości 4.0. Zawiera najnowsze hybrydowe z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, metody kształcenia w nowym podejściu Edukacji 4.0. Pozwala na radykalne podniesienie skuteczności i efektywność kształcenia zawodowego. Rozwiązanie składa się ze standaryzowanych pracowni szkoleniowych umieszczonych w regionalnej sieci szkół i uczelni zawodowych, obejmując jednocześnie kształceniem pracowników przemysłu. Rozwiązanie jest środkiem edukacji i transferu najnowszych cyfrowych technologii wytwarzania, łączącym szkolnictwo zawodowe wszelkich szczebli regionu z jego otoczeniem przemysłowym.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook