Dodana: 6 wrzesień 2016 15:13

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2016 13:15

Nowe władze Uniwersytetu w Białymstoku i nowe plany na rozpoczęcie roku akademickiego

Od 1 września rozpoczęła się nowa kadencja nowych władz Uniwersytetu w Białymstoku. Rektor uczelni Robert Ciborowski i prorektorzy podczas dzisiejszej, 6 września konferencji prasowej przedstawili plany i zamierzenia na obecną kadencję.

Ilustracja do artykułu IMG_8309m.jpg

- Cele i najważniejsze zadania nie zmieniły się od tych, zapowiadanych przeze mnie w kampanii wyborczej – zaznaczył rektor Ciborowski.

Wymieniając po kolei cele zaznaczył, że stawia na większe umiędzynarodowienie uczelni, na jej współpracę z innymi uczelniami z Europy i świata. Już niedługo może być możliwa współpraca z Uniwersytetem Cambridge (której rektor pochodzi spod Białegostoku) , zwłaszcza w dziedzinie nauk prawnych i biologicznych,

Planuje też szereg działań wpływających na rozwój uniwersytetu może mniej na zwiększenie liczby studentów, a bardziej na uatrakcyjnienie kierunków studiów, jak np. wzmocnienie informatyki czy otwarcie nowego kierunku jakim jest rolnictwo.

Prorektor Jerzy Halicki uzupełniłniając informacje o uatrakcyjnieniu studiów dodał o możliwości utworzenia kierunków wielodyscyplinarnych, multimedialnych. Podkreślił większą współpracę z organizacjami studenckimi, a także pomiędzy parlamentem studenckim a samorządem doktoranckim. 

- Myślimy również o opracowaniu systemu w większym promowaniu aktywnych studentów - dodał prorektor Halicki.

Prorektor Izabela Święcicka podkreśliła podniesienie rangi uniwersytetu jako centrum naukowo-badawczego.

- Będziemy się bardziej starać o granty o to dwukierunkowo: o granty Narodowego Centrum Nauki imiędzynarodowe. Pierwsze aplikacje już zostały złożóne - powiedziała.

Prorektor Wojciech Śleszyński zapowedział kontynyuację współpracy ze Wschodem i dalszy rozwój Sieci Uniwerystetów Pogranicza.

Prorektor Mariusz Popławski jeszcze raz podkreśłił większe umiędzynarodowienie uczelni (np. rozbudowanie oferty o kierunki prowadzone w językach obcych) i rozwój w kierunku większej informatyzacji uczelni, tak by większość spraw można było załatwić przez internet (taki elektroniczny dziekanat).

Rektor Robert Ciborowski podkreślił, że uczelnię zastał w stabilnej sytuacji finansowej. A jeśli sytuacja finansowa jest stabilna to można się skupić na planach rozwojowych czy kwestiach inwestycyjnych.

- Uniwersytet już powoli zaczyna się kojarzyć z kampusem. A kampus coraz bardziej staje się otwarty dla miasta. Coraz więcej ludzi wie, gdzie to jest, coraz więcej rzeczy tam się dzieje - mówił rektor.

Coraz bardziej znane jest Uniwersyteckie Centrum Kultury, Muzeum Przyrodnicze, czy Gabinet Kaczorowskiego. Uczelnia chce w kolejnych latach w miarę możliwości dalej rozbudowywać kampus i przenieść tam również kierunki humanistyczne i ekonomię. Jak powiedział rektor Ciborowski - tylko Wydział Prawa pozostanie w  swojej siedzibie przy ul. Mickiewicza i Wydział Pedagogiki i Psychologii przy ul. Świerkowej. 

W czerwcu UwB będzie świętował 20-lecie istnienia. I - zgodnie z zapowiedzią - będą to uroczyście i szumnie obchodzone urodziny.

*** 

Prorektor ds. nauki dr hab. Izabela Święcicka, prof. UwB zajmuje się m.in. sprawami związanymi z rozwojem kadry naukowej, publikacjami, grantami i projektami badawczymi, a także wynalazczością, ochroną patentową i wdrożeniami. 


Prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB zajmuje się m.in. inicjowaniem i nadzorem nad umowami o współpracy oraz programami międzynarodowymi, ale także rozwojem informatyzacji uczelni oraz wdrażaniem strategii rozwoju UwB. 

Prorektor ds. kształcenia dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB - w jego kompetencjach znajduje się m.in. kreowanie polityki edukacyjnej uczelni, organizacja dydaktyki i nadzór nad jej jakością oraz sprawy związane z akredytacją kierunków studiów. 

Prorektor dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB, I zastępca rektora, prorektor ds. studenckich zajmuje się m.in. nadzorem nad rekrutacją, a także działalnością studenckich organizacji i kół naukowych, sprawami socjalno-bytowymi, stypendiami, praktykami studenckimi, a także krajową i zagraniczną wymianą studentów.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook