Dodana: 5 luty 2021 15:59

Zmodyfikowana: 5 luty 2021 16:46

Nowatorski projekt międzynarodowy na UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) przystąpił do międzynarodowego projektu JoinUs-4-Health. W skład konsorcjum, które go realizuje, wchodzi jedenaście podmiotów: naukowych, biznesowych i fundacji. Projekt potrwa do końca 2023 roku.

Pałac Branickich w Białymstoku

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców Białegostoku, Greifswaldu (Niemcy) i Rotterdamu (Holandia), w sumie 27 tys. osób, do włączenia się w proces współtworzenia badań naukowych, ich lepszego zrozumienia oraz dostosowania do potrzeb mieszkańców.

Bazą dla projektu JoinUs-4-Health jest realizowany od 3 lat na UMB projekt Białystok Plus, który polega na badaniu stanu zdrowia białostoczan. Po 5 latach naukowcy zaproszą tych samych pacjentów, aby sprawdzić ich stan zdrowia ponownie.

Rezultatami projektu JoinUs-4-Health będą m.in.: platforma internetowa do komunikacji z naukowcami, Obywatelska Rada Naukowa (Citizen Science Board), w której zasiadać będą przedstawiciele wszystkich grup angażujących się w projekt (mieszkańców, naukowców, organizacji pozarządowych) oraz liczne wydarzenia promujące naukę obywatelską (citizen science).

Wartością projektu jest nowatorskie podejście do strategii komunikowania społeczeństwa o wynikach badań naukowców. Stąd udział w konsorcjum przedstawiciela branży kreatywnej, białostockiej firmy Whitebits, która realizowała m.in. projekt Podlaskie.Travel.

Budżet tego prestiżowego w skali Europy projektu wynosi ponad 1,5 mln euro.

***

Koordynatorem projektu University of Greifswald w Niemczech. Poza UMB w projekcie biorą udział także inne podmioty z regionu: Uniwersytet w Białymstoku, Fundacja SocLab, firmy: WhiteBits oraz Science4People.

źródło: Rzecznik UMB

oprac.: Marcin Nawrocki

red.: Małgorzata Sawicka

fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook