Dodana: 19 czerwiec 2021 22:43

Zmodyfikowana: 19 czerwiec 2021 22:43

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej

Biblioteka Uniwersytecka ma nowy gmach. Zakończyła się przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni. Pracownicy przygotowują się do udostępnienia zbiorów w nowym miejscu. Wypożyczalnia zostanie otwarta w poniedziałek (21.06), a czytelnia wraz z początkiem nowego roku akademickiego.

Biblioteka Uniwersytecka

Rozbudowa kampusu

Prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu zaznaczył, że dzięki nowej siedzibie, biblioteka staje się kolejnym elementem jednego, wielkiego kampusu, w którym w przyszłości znajdą się wszystkie jednostki uniwersytetu.

- Bardzo się cieszymy z tej inwestycji. Minęło kilka lat, od momentu, gdy sprzedaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie. Środki z tej sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę nowej, bardziej nowoczesnej siedziby, w zdecydowanie lepszym miejscu. Obok nowego gmachu biblioteki znajduje się już kilka wydziałów Uniwersytetu, zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców Białegostoku i regionu - mówił rektor.

Nowoczesny budynek

Przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni do nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej już się zakończyła. Jeszcze w tym miesiącu, zostanie otwarta wypożyczalnia książek. Czytelnia będzie dostępna od nowego roku akademickiego.

- Budynek jest nowoczesny i przestronny. W magazynie mamy już ok. 600 tysięcy woluminów, ale zmieści się w nim nawet milion. Z kolei w czytelni będzie dostępnych początkowo 80 tys. książek i czasopism - zaznaczył dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na parterze budynku jest wypożyczalnia książek, magazyn, pracownie biblioteczne, a także pomieszczenia biurowe i techniczne. Przy wejściu głównym do budynku zamontowana została wrzutnia książek, dzięki której czytelnicy mogą zwracać wypożyczone egzemplarze bez konieczności wchodzenia do biblioteki, także poza godzinami jej pracy.  

Na piętrze umieszczona została czytelnia z wolnym dostępem do książek, a w niej, na antresoli, 9 kabin do pracy indywidualnej, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego czytelnicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenie do pracy zbiorowej.

Na tym poziomie znajduje się także sala konferencyjna połączona z ekspozycją Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracownia komputerowa.

Dziedziniec – miejsce rozrywki

Centralną część wyższego poziomu zajmuje wewnętrzny dziedziniec. Atrium to nie tylko miejsce odpoczynku użytkowników biblioteki na świeżym powietrzu, ale też przestrzeń, w której będzie można organizować kameralne wydarzenia kulturalne i naukowe. 

Budowa biblioteki zaczęła się wiosną 2019 r. Kosztowała ponad 30 mln zł, z czego ok. 26,5 mln to środki pochodzące z dotacji celowej resortu edukacji i nauki oraz sprzedaży obligacji skarbowych przekazanych uczelni przez ministerstwo.

źródło i fot.: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook