Dodana: 4 październik 2021 13:30

Zmodyfikowana: 4 październik 2021 13:34

Noc Innowacji w Białymstoku

Odwiedź Epi-Centrum Nauki, zajrzyj do niedostępnych na co dzień laboratoriów Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, a przedpremierowo również do tamtejszego obserwatorium astronomicznego, spotkaj się z innowatorem i wynalazcą Petrosem Psyllosem, rzuć się w otchłań wirtualnej rzeczywistości, skorzystaj z bezpłatnych szkoleń i zapoznaj się z ofertą Politechniki Białostockie.

Noc innowacji banner

W sobotnią noc 9 października 2021 r. konsorcjum złożone z pięciu innowacyjnych instytucji zaoferuje w Białymstoku wiele niecodziennych atrakcji, z których będzie można skorzystać bezpłatnie.

Noc Innowacji to ogólnopolska inicjatywa realizowana w ramach Festiwalu Cyfryzacji, której celem jest przedstawienie osiągnięć polskiej nauki i biznesu, a także prezentacja tego, w jaki sposób cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. W trakcie wydarzenia drzwi dla zwiedzających po raz kolejny otworzą najnowocześniejsze miejsca w Polsce. Tej nocy będzie można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, zaprzyjaźnić z robotami i pokochać otaczające nas innowacje.

W Białymstoku z tej okazji będzie można bezpłatnie wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach organizowanych przez Regionalny Hub Innowacji złożony z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, szkół INFOTECH, Fundacji Młodej Nauki, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej.

W Epi-Centrum Nauki będzie można zwiedzić Wystawę Główną, gdzie na powierzchni blisko 50 klas szkolnych zgromadzono 100 nowoczesnych, interaktywnych eksponatów, dzięki którym sam sprawdzisz działanie praw fizyki i chemii oraz zrozumiesz tajemnice świata nauki. Ze swoim interesującym wykładem wystąpi tu również Petros Psyllos, białostocki naukowiec i wynalazca młodego pokolenia, który porówna wizje Stanisława Lema do obecnych zdobyczy technologii oraz postara się odpowiedzieć na pytania: Jak nowoczesne technologie (takie jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, komputery neuromorficzne, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość itp.) zmienią nasz świat? Jakie są ostatnie osiągnięcia w tych dziedzinach?
W jakim kierunku będą zmierzały badania nad tymi technologiami i czego możemy się spodziewać już za kilka lat?

Dzięki uczniom szkół INFOTECH będzie okazja, aby przenieść się do wirtualnej rzeczywistości
i poorbitować wokół gwiazd. Z inicjatywy Fundacji Młodej Nauki będzie można zapoznać się z ofertą bezpłatnych kursów MOOC, na których każdy może poszerzyć swoją wiedzę na interesujące tematy.

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku będzie możliwość, aby zajrzeć do laboratoriów wysokich technologii, do których na co dzień mają wstęp tylko pracownicy
i studenci tego wydziału. Odwiedzający zobaczą spektometr komptonowski, poznają nowy stan materii, zbadają efekty fizyczne w cienkich materiałach magnetycznych, poeksperymentują
z wykorzystaniem komputera, zajrzą do mikroskopu polaryzacyjnego, zobaczą gwiazdy rozrywane przez czarne dziury i przedpremierowo odwiedzą uniwersyteckie obserwatorium.

Rąbka tajemnicy uchyli również Politechnika Białostocka, która zaprezentuje ofertę swoich wydziałów.

Z wszystkich atrakcji będzie można skorzystać bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

źródło: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
oprac.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook