Nieświadome procesy poznawcze tematem III Białostockiego Forum Kognitywistycznego (5-6.03)
Relacja między świadomymi i nieświadomymi procesami poznawczymi, procesy poznawcze przebiegające w stanach zaburzonej świadomości i podczas snu, problem świadomości w kontekście badań nad sztuczną inteligencją – to tylko niektóre z tematów, jakie znalazły się w programie III Białostockiego Forum Kognitywistycznego. Zorganizowały je Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Koło Naukowe Kognitywistów UwB.
Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 5 marca 2021 (piątek). Tego dnia wykłady wygłoszą zaproszeni goście. Prof. dr hab. Napoleon Waszkiewicz (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) będzie mówił o majaczeniu poznawczym. Psycholog dr Piotr Markiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) opowie o utajonych procesach poznawczych, jakie mają miejsce podczas snu. Świadomość reguł komunikacji językowej i nieświadome przetwarzanie językowe to temat wykładu dr. hab. Macieja Witka (Uniwersytet Szczeciński).
Dr hab. Piotr Przybysz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja na zawsze pozostanie nieświadoma. O histerii w kontekście nowych badań nad nieświadomymi procesami poznawczymi będzie mówiła dr Mira Marcinów (Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej, Instytut Filologii PAN). Natomiast dr Magdalena Reuter (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) zajmie się wywiadem fenomenologicznym w badaniach kognitywistycznych.
Drugiego dnia Forum, w sobotę 6 marca, zaplanowana jest sesja studencko-doktorancka.
W wykładach i dyskusji mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani - odbędą się one online, na platformie Blacboard Collaborate. Szczegóły można znaleźć na stronie uniwersyteckiej kognitywistyki.
źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Władysław Tokarski
fot.: Kamil Timoszuk/archiwum UMWP
red.: Paulina Dulewicz