Nauczycielki z Politechniki Białostockiej prowadzą zajęcia z języka polskiego i promują naszą kulturę w Argentynie i Ekwadorze.
Wykładowczynie, które współtworzą Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB, działające przy Studium Języków Obcych PB, stworzyły cykl autorskich zajęć z języka polskiego oraz kreatywnych anglojęzycznych warsztatów na temat różnych aspektów polskiej kultury.
Wykładowczynie, które współtworzą Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB, działające przy Studium Języków Obcych PB, stworzyły cykl autorskich zajęć z języka polskiego oraz kreatywnych anglojęzycznych warsztatów na temat różnych aspektów polskiej kultury.
- Udowadniamy, że nauka języka polskiego, przy świadomym podejściu i właściwej motywacji, może być przystępna, przyjemna i może stanowić element rozwoju osobistego osób dorosłych – podkreśla Alina Jabłońska Domurat, koordynator projektu.
W ramach programu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, wykładowczynie z Politechniki Białostockiej nawiązały współpracę z Polonijną Organizacją Nauczycieli z Argentyny oraz Universidad de las Americas z Ekwadoru. Dzięki temu, od września docierają z zajęciami do kolejnych pokoleń powojennych imigrantów z Polski, często niemówiących już w języku przodków. Z lekcji języka polskiego od podstaw oraz warsztatów kulturowych skorzystało ok. 180 osób.
- Mówimy o faktach i mitach na temat Polski, dyskutujemy o różnicach kulturowych, przedstawiamy świetny warsztat dydaktyczny, nauczycielom przekazujemy podręczniki do nauki języka polskiego – wymienia Dorota Szuper-Jakubiuk z Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB. Jak podkreślają organizatorki, udział w projekcie motywuje uczestników do kontynuowania nauki języka i doskonalenia warsztatu metodycznego – a to może się przełożyć na umacnianie wizerunku naszego kraju. Zachęcamy zagranicznych odbiorców do wizyty turystycznej w Polsce, inspirujemy do poszukiwania kontaktów w dziedzinach zawodowych, biznesowych, naukowych – dodaje Małgorzata Komarewska z Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB.
W grudniu odbędzie się międzynarodowy panel dyskusyjny w formule online, podczas którego nauczyciele z trzech krajów będą wymieniać doświadczenia glottodydaktyczne – z zakresu nauczania języków narodowych jako obcych. Autorki projektu liczą, że poznanie warunków pracy i metodyki stosowanej w innych krajach doprowadzi m.in. do ulepszania metod nauczania języka polskiego jako obcego.
Projekt "Poloneza czas zacząć...- promocja języka polskiego oraz kultury polskiej” o wartości 54 tys. zł jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Promocja Języka Polskiego.
źródło/fot.: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Dulewicz
Poniżej znajdują się wypowiedzi pań z Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB, działającego przy Studium Języków Obcych PB.