Dodana: 26 kwiecień 2021 15:33

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2021 15:41

Nabór do Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego dla autorów publikacji o edukacji

Fundacja EFC przyjmuje zgłoszenia do IV edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Nagroda przyznawana jest naukowcom, dziennikarzom i praktykom za publikacje o edukacji. Laureaci otrzymają 10 tysięcy złotych w trzech kategoriach: naukowej, publicystycznej i specjalistycznej. Prace można zgłaszać do 30 czerwca br.

Grafika prezentująca nazwę konkursu i zdjęcie w stylu retro, na którym widnieje kilkanaście osób

Celem konkursu jest docenienie i upowszechnienie wartościowych prac, które odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji.

W codziennych przekazach często koncentrujemy się na sprawach formalnych, organizacyjnych, a edukacja to ludzie – mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC) i tłumaczy: – Nagroda pozwala nam docenić ludzi, którzy zajmują się edukacją. Dotrzeć z ich tekstami do opinii publicznej.

To jedyna taka inicjatywa w Polsce, która łączy środowiska naukowe, dziennikarskie oraz praktyków i nagradza prace, w których temat edukacji podejmowany jest merytorycznie i odpowiedzialnie.

Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest w trzech kategoriach: 

  • naukowej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i rozdziały w monografii zbiorowej,
  • publicystycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i podcasty,
  • specjalistycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej o charakterze branżowym, skierowane do edukatorów, nauczycieli, dyrektorów szkół.

Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować do Magdaleny Gołębiowskiej, koordynatorki konkursu, e-mail: mgolebiowska@efc.edu.pl, +48 606 770 363.

Prace można nadsyłać do 30 czerwca 2021 r. na adres: nagroda@efc.edu.pl.

Więcej o konkursie na stronie Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.

***

Roman Czernecki był teoretykiem i praktykiem edukacji, a przy tym prawdziwym pedagogiem z pasją. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie na Kielecczyźnie. Po wojnie szkołę średnią w Szczekocinach. Nieustannie angażował się w doskonalenie swojego sposobu nauczania, a także otaczającego go środowiska szkolnego. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wykładał historię filozofii na Politechnice Warszawskiej.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to konkurs skierowany wyłącznie do autorów prac o edukacji. W trzech dotychczasowych edycjach nagrodzono 16 laureatów, wyróżniono 36 autorów.

 

źródło: Fundacja EFC

oprac.: Marcin Nawrocki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook