Dodana: 29 wrzesień 2021 14:03

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2021 15:00

„Musimy dbać o nasze dziedzictwo”. V Międzynarodowy Kongres Naukowy w Białymstoku

Historycy, archiwiści, historycy sztuki, konserwatorzy, językoznawcy i muzealnicy z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy spotkali się w Pałacu Branickich w Białymstoku na V Międzynarodowym Kongresie Naukowym „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczpospolitej”. W środowym (29.09) otwarciu konferencji wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Mężczyzna przemawia z mównicy. Po prawej stronie siedzą trzy osoby za stołem

To największa konferencja w Polsce dotycząca dziedzictwa kulturowego. Kongres odbywa się w Białymstoku, w cyklu co trzy lata. W tegorocznej edycji prelegenci w swoich wystąpieniach zwrócą uwagę na zabytki kultury materialnej poza współczesnymi granicami Polski  i zagadnieniach dotyczących m.in. ich historii, inwentaryzacji, konserwacji i restauracji. Będą też mówić o archiwaliach i bibliotekach na terenie dawnej Rzeczypospolitej.

- V Międzynarodowy Kongres Naukowy „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczpospolitej” dotyczy dziedzictwa pozostawionego poza granicami naszego kraju: zabytków, architektury, cmentarzy, dorobku intelektualnego, w tym największego dorobku na świecie – archiwaliów. Dzięki właśnie tym dokumentom pozostawionym poza granicami kraju, które szczęśliwie się zachowały, badacze historii mogą odtwarzać nasze dzieła – mówił dr Wojciech Walczak z Uniwersytetu w Białymstoku.

Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił trafny wybór miejsca organizacji konferencji, ze względu na wielokulturowość charakteryzującą nasz region. Mówił też o wsparciu samorządu w zakresie ochrony zabytków z regionu.

- Jako Samorząd Województwa Podlaskiego, jako lokalny parlament, w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekazujemy najwięcej środków na szeroko rozumianą kulturę. Tak wynika ze statystyk GUS-u. Musimy dbać o nasze dziedzictwo, bo to nasza przeszłość. Samorząd wspiera ratowanie zabytków w regionie. Te projekty finansujemy wspólnie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ale również samodzielnie – powiedział wicemarszałek.

Wręczył też, w imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odznaczenia zasłużonym naukowcom. Prof. Karol Łopatecki otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za działalność naukową na rzecz dziedzictwa kulturowego. Prof. Michał Pszczółkowski został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za działalność w zakresie badań naukowych nad architekturą w Polsce oraz stosowanie projektu „Exploseum” w Bydgoszczy. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznano z kolei prof. Annie Dorocie Potockiej –  za działalność w zakresie badań naukowych konserwacji zabytków sztuki w Polsce i poza granicami kraju.

Konferencja potrwa do piątku, 1 października. Kongres organizują Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy oraz Polskie Towarzystwo Historyczne (PTH). Współorganizatorzy to Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwo Podlaskie.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook