Dodana: 19 marzec 2021 12:21

Zmodyfikowana: 19 marzec 2021 13:37

Musimy dbać o dobry klimat dla innowacyjnych rozwiązań

Bliska współpraca między biznesem a uczelniami w sferze badawczo-rozwojowej była tematem konferencji zorganizowanej na Politechnice Białostockiej. Odbyła się ona w piątek, 19 marca w formule online. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego zaakcentował, jak ważne są korzyści takiej współpracy.

Przemawia prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej

- Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Badania i rozwój, połączenie nauki i biznesu to nasza szansa i nasz obowiązek. Musimy dbać o dobry klimat dla innowacyjnych rozwiązań naukowych i wspierać możliwości wdrażania tych pomysłów w naszych firmach - podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Zarząd Województwa Podlaskiego przeznacza każdego roku na ten cel miliony złotych z funduszy unijnych. Również projekt, o którym dziś będzie mowa, został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. (…) Jestem przekonany, że wypracowane w wyniku rozmów wnioski i spostrzeżenia będą niezwykle cenne i posłużą do efektywnego wykorzystania nie tylko unijnych funduszy, ale też Waszego entuzjazmu i zaangażowania.

Dotacja z funduszy unijnych

Tematem konferencji był projekt, na który Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 2,5 mln złotych dotacji z funduszy unijnych. W jego ramach zostanie wypracowany system, który powiąże podlaskie uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje otoczenia biznesu. Wszystkie te podmioty mają pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności podlaskich firm poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych.

- Politechnika Białostocka została liderem tego projektu, ale mamy zacnych partnerów: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Klaster Obróbki Metali i Fundację Regionalny Ekosystem Innowacji - wymieniła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej (PB). - Projekt ma wspierać współpracę nauki i biznesu. Nasze uczelnie mają ogromny potencjał, ale potrzebujemy systemowych rozwiązań. Myślę, że efekty naszego projektu zmienią i rozwiną tę współpracę na wiele lat.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy projektu:

- Będziemy starali się połączyć siły i zrobić coś naprawdę dobrego. Ten projekt pozwoli nam przenieść się w taki obszar, że zadziwimy resztę kraju - ocenił prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) i podkreślił, jak ogromny potencjał badawczy ma jego uczelnia.

Prof. Robert W. Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) również zwrócił uwagę na imponujące zaplecze innowacyjne uczelni w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych.

- Jednak mam nadzieję, że oprócz tego wykorzystamy również zaplecze humanistyczne. Pamiętajmy, że za każdym z rozwiązań i projektów stoi człowiek - zauważył rektor Robert Ciborowski.

Platforma usług dla biznesu

W ramach projektu naukowcy przeanalizują, jak teraz wygląda współpraca nauki i biznesu, na jakie trudności napotykają naukowcy i przedsiębiorcy, jakie bariery im przeszkadzają.

W ciągu roku powstanie również platforma usług dla biznesu, obrazująca potencjał badawczo-rozwojowy regionu. Baza będzie zawierała listę sprzętu i aparatury badawczej, ale także wykaz specjalistycznych kadr, potencjalnych usług oraz tematów badań prowadzonych przez jednostki badawcze z regionu, które mogą zainteresować przedsiębiorców.

Przeanalizowanych zostanie również 20 pomysłów biznesowych zgłoszonych przez białostockie uczelnie: PB, UMB oraz UwB, zaś dziesięć z nich otrzyma dofinansowanie na realizację. Mają one dotyczyć naszych tzw. inteligentnych specjalizacji, czyli branż, które są priorytetowe dla rozwoju regionu (m.in.: przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, sektor medyczny, ekoinnowacje).

- Chciałbym złożyć podziękowania Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za udostępnienie nam tego instrumentu i wyrazić szacunek dla naszych uczelni, że przystąpiły do tego projektu - powiedział na zakończenie konferencji Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii PB.

tekst: Barbara Likowska-Matys

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

fot.: Gabriela Kościuk PB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook