Dodana: 17 maj 2019 14:24

Zmodyfikowana: 17 maj 2019 14:24

Most o nazwie Steel Spiders z PB zajął pierwsze miejsce

2 mosty, 2 miejsca na podium i jedna nagroda specjalna - studenci Politechniki Białostockiej zwycięzcami międzynawowego konkursu mostów stalowych BRICO 2019 w Estonii (13-17 maja). Po 4 dniach budowania, testowania i obciążania zawody w Tallinie zostały dziś w południe rozstrzygnięte.

Ilustracja do artykułu BRICO (4).jpg

Dwie czteroosobowe drużyny z Politechniki Białostockiej zaprojektowały i wykonały specjalnie na BRICO 2019 konstrukcje. Każdy z mostów o rozpiętości 5 metrów i maksymalnej wysokości 2 metrów miał za zadanie przenieść 1000 kg obciążenia pionowego przy jak najmniejszym ugięciu konstrukcji. Ponadto w konkursie ważna była oryginalność i estetyka wykonanych modeli. W tym roku zgłosiło się 9 drużyn z 3 państw: Estonii, Litwy i Polski.

Studenci PB byli najlepsi! Most o nazwie Steel Spiders zajął pierwsze miejsce. Drugie należało do Parable Team. Do tego "Stalowy pająk" nagrodzony został za efektywność konstrukcji.

Opiekunem zespołów studentów z Koła Naukowego "Konstruktor" z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska jest mgr Adam Wasilewski. Koło prowadzi Dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska.

To czwarta edycja konkursu organizowanego przez Board of Civil Engineering Students na Uniwersytecie Technicznym w Tallinie. W poprzednich latach studenci SKN "Konstruktor" zajmowali także miejsca na podium: I - w roku 2017 oraz III -  w  2018.

Stalowe konkursowe konstrukcje wykonała firma Metal-Fach z Sokółki. Przygotowanie mostów na zawody w Tallinie wsparł finansowo także Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. W gronie sponsorów znalazła się również  firma Budrex-Kobi należąca do grupy UNIBEP.

mat. org

 

facebook