Dodana: 19 listopad 2020 13:49

Zmodyfikowana: 19 listopad 2020 13:49

„Misja Historia” – zarząd województwa dofinansował lekcje historii online

Ponad 3 tys. dzieci z podlaskich szkół podstawowych weźmie udział w niezwykłych lekcjach historii online. W roku 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie” opowie o tym konflikcie zbrojnym wykorzystując bogaty zbiór eksponatów z tamtego okresu. O szczegółach projektu dofinansowanego przez samorząd województwa opowiedział marszałek Artur Kosicki podczas poniedziałkowej (16.11) konferencji.

Marszałek Kosicki i Izabela Smaczna-Jórczykowska, siedzący w maskach przy konferencyjnym stole

-  Byłem  w siedzibie Stowarzyszenia „Czemu by nie”, widziałem piękne scenografie, wspaniałe eksponaty i mam nadzieję, że unikalny sposób w jaki będzie przedstawiana historia tej wielkiej wojny zainteresuje młodych ludzi i spowoduje, że chętniej  zgłębią swoją wiedzą na ten temat  – mówił marszałek Kosicki.

W założeniu przedsięwzięcie miało być zrealizowane w formie tradycyjnych zajęć, ale zarówno organizatorzy, jak i zarząd województwa, zdecydowali, że ze względu na pandemię, warto skorzystać z formuły online.

- Pandemia pokrzyżowała nam plany. Nie chcieliśmy jednak stracić wszystkich przygotowań i nie uczcić tego roku w żaden sposób. Postanowiliśmy przenieść to wszystko do Internetu – zaznaczył Artur Jankowki, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemy by nie". – Myślę, że ta forma się sprawdzi. Przeprowadziliśmy już wersje testowe i wiemy, że jest to fajnie odbierane przez młodzież.

Decyzja ta ma, poza bezpieczeństwem uczestników, także inne dobre strony. Formuła online pozwala na uczestnictwo w zajęciach większej liczby dzieci. Z zajęć, które ruszają już dziś skorzysta ok. 3 tys. uczniów z 20 szkół i jak potwierdzają organizatorzy, zainteresowanie ze strony placówek oświatowych jest duże.

- Uczniowie będą mogli interaktywnie uczestniczyć w  lekcjach, będą mogli na żywo zadawać pytania, na które odpowiadać będą nasi prowadzący – pasjonaci,  rekonstruktorzy i historycy - pokazując  zgromadzone tu wyposażenie, pojazdy, broń i opowiadając o historii ludzi żyjących w 1920 r. – podkreślił Wojciech Hernik, wiceprezes stowarzyszenia.

Marszałek Kosicki dodał, że ma nadzieję, że już wkrótce sytuacja pozwoli na to, by te niecodzienne lekcje historii mogły mieć pierwotny bezpośredni charakter, a dzieci mogły zobaczyć unikatowe eksponaty na żywo.

tekst: Małgorzata Sawicka

fot. Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook