Dodana: 28 październik 2021 14:37

Zmodyfikowana: 28 październik 2021 14:37

Miejsce, gdzie nauka staje się zabawą. 13. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Już w listopadzie 130 małych żaków odbierze indeksy i wysłucha pierwszego wykładu inauguracyjnego w ramach Uniwersytetu. Plany na najbliższy rok akademicki 2021/2022 zaprezentowano podczas wtorkowej (26.10) konferencji na Politechnice Białostockiej (PB). W trakcie spotkania podpisane zostały też umowy i listy intencyjne ws. współpracy, m.in. z Województwem Podlaskim, reprezentowanym przez wicemarszałka Marka Olbrysia.

Podpisanie listu intencyjnego przez wicemarszałka Olbrysia i rektor PB.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) to niezwykle wartościowa inicjatywa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku istnienia, tj. 2009 r., w przedsięwzięciu udział wzięło 1600 małych studentów.

– Ciągle są młodzi ludzie, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, przede wszystkim w kierunkach technicznych – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB. – Cieszę się bardzo, że startujemy w formule stacjonarnej. To zdecydowanie ułatwia efektywne wykorzystanie infrastruktury Politechniki Białostockiej – dodała.

Jednocześnie rektor największej uczelni technicznej w regionie zaznaczyła, że w razie potrzeby Politechnika jest przygotowana do przejścia na tryb zdalny nauki, a „zajęcia będą równie interesujące”.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 20.jpg

Szczepionka na wiedzę

PUD swoim zasięgiem obejmuje uniwersytety dziecięce z terenu województwa, działające przy Politechnice Białostockiej. W ramach zajęć uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać się, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące.

Województwo Podlaskie już kolejny rok wspiera inicjatywę. Działania na rzecz edukacji wpisują się w zadania priorytetowe obecnego zarządu województwa.

– Jest mi niezmiernie miło, że możemy być partnerem w tym wydarzeniu. Tam, gdzie dzieje się dobrze, gdzie jest pomysł, ponadlokalność, tam jest Województwo Podlaskie. Zapewniam, że będziemy z państwem, ponieważ jest to szalenie piękna inicjatywa – miejsce, gdzie zabawa staje się nauką dla młodych ludzi – podkreślił Marek Olbryś.

Wicemarszałek podziękował też władzom uczelni i wykładowcom zaangażowanym w działalność PUD.

– Wprowadziliście innowację w świat nauki. [...] Jestem przekonany, że zaszczepicie w uczniach chęć zdobywania wiedzy – dodał wicemarszałek.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 22.jpg

Tu nauka to przygoda

W tym roku akademickim przewidziano 130 miejsc i zaplanowano 15 zajęć dla najmłodszych studentów uczelni. Oprócz Białegostoku szeregi regionalnego uniwersytetu dziecięcego zasiliły Siemiatycze i Augustów. Lekcje poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin.

– Pokazujemy dzieciom świat z innej strony, zachęcamy do tego, żeby jak najwięcej czasu poświęcać na zdobywanie wiedzy, gdyż to w przyszłości przekłada się na całe życie – mówił prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich PB.

Jak dodał, wielu absolwentów PUD zasiliło szeregi liceum, działającego przy Politechnice. Z kolei adepci pierwszych roczników, niejednokrotnie są dziś studentami PB.

– Praca włożona na wczesnym etapie kształcenia przyczynia się do tego, że te dzieci zostają u nas na uczelni, dalej chcą się kształcić, poznają świat z innej strony – zaznaczył prof. Szusta.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 21.jpg

Rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy ruszy 3 listopada, o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. W Białymstoku będzie się odbywała w formie elektronicznej, w Augustowie i Siemiatyczach przeprowadzą ją samorządy w porozumieniu ze szkołami podstawowymi. Aplikować mogą uczniowie klas 4-6.

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli także burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.


Anna Augustynowicz

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook