Dodana: 3 lipiec 2015 10:54

Zmodyfikowana: 3 lipiec 2015 10:54

Michał Grześ z Politechniki Białostockiej laureatem Diamentowego Grantu

Autonomiczna współpraca robota kołowego z robotem latającym – projekt pod tym tytułem realizować będzie Michał Grześ, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Wczoraj 1 lipca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę laureatów konkursu Diamentowy Grant.

Ilustracja do artykułu Michał_Grześ_PB_prezentuje_PHOTONA.JPG

Diamentowy Grant to unikalny program, który na wczesnym etapie pomaga w pracy nad własnymi projektami naukowymi. Daje on niepowtarzalną szansę na odkrycie talentów badawczych, wyłowienie prawdziwych diamentów polskiej nauki – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Laureatami Diamentowego Grantu są studenci, którzy już osiągnęli sukcesy na studiach, mają na swoim koncie liczne nagrody, stypendia, są autorami pierwszych publikacji naukowych i aktywnie działają w kołach naukowych i stowarzyszeniach – informuje ministerstwo. Studenci otrzymują nawet do 200 tysięcy złotych na badania. W sumie, 78 laureatów tegorocznej edycji konkursu otrzyma ponad 14 milionów złotych na realizację swoich projektów. Z tej grupy tylko 16 studentów reprezentuje nauki techniczne i ścisłe.

- Jestem dumny i bardzo się cieszę. To ogromne wyróżnienie, w tym miejscy chciałbym podziękować Panu prof. Zdzisławowi Gosiewskiemu z Wydziału Mechanicznego, mojemu mentorowi – mówi Michał Grześ. Przede mną bardzo interesujące zadanie: zaprojektowanie współpracy robota kołowego i robota latającego. Ta kooperacja dwóch obiektów ma na celu zwiększenie ich zasięgu i poszerzenie możliwości wykonywania przez nie zadań. Okres realizacji projektu to trzy lata – dodaje student Politechniki Białostockiej.

Michał Grześ – student studiów II stopnia na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym, konstruktor robotów i wynalazca (współtwórca łazików marsjańskich Hyperion i Hyperion 2, które wygrały University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych w roku 2013 i 2014, systemu RECON do obserwacji środowiska – nagrodzonego srebrnym medalem na iCAN w 2014 roku w Japonii, Photona – projektu robota edukacyjnego dla dzieci, który zwyciężył Imagine Cup Poland 2015 w kategorii World Citizenship). W swoich wypowiedziach zawsze podkreśla wartość pracy zespołowej.

Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook