Dodana: 27 lipiec 2020 12:42

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2020 12:42

Matematyk z UwB laureatem międzynarodowego konkursu naukowego MOZART

Dr Tomasz Goliński z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) został jednym z trzech laureatów międzynarodowego konkursu MOZART na polsko-austriackie projekty badawcze. Grant zdobyty przez białostockiego naukowca to blisko 200 tys. zł. Badacz będzie realizował swój projekt wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute (Wiedeń).

Ilustracja do artykułu miniatura goliński.jpg

MOZART to wspólny konkurs Narodowego Centrum Nauki i agencji Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, FWF). Właśnie została rozstrzygnięta jego kolejna odsłona. Uznanie zdobyły dwa projekty, w tym dr. Tomasza Golińskiego, naukowca z Wydziału Matematyki UwB pt. „Banachowskie grupy Poissona–Liego i układy całkowalne”. Wartość przyznanego grantu to 198 169 zł.

Pracownik naukowy UwB przeprowadzi badania wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute. Polsko-austriacki duet zajmie się analizą struktur Poissona i nowych układów całkowalnych związanych z grassmannianem Sato, przy użyciu nowoczesnych narzędzi geometrycznych w przestrzeniach nieskończenie wymiarowych.

Jak wyjaśnia dr Tomasz Goliński z Zakładu Metod Geometrycznych w Fizyce na Wydziale Matematyki UwB, projekt wiąże się z geometrią nieskończenie wymiarową, z rozwiązywaniem równań różniczkowych i poniekąd także z mechaniką kwantową.

Badania potrwają trzy lata. W tym czasie planowane są również naukowe spotkania polsko–austriackie, wizyty, konferencje: dwie w Białymstoku, kolejne dwie w Wiedniu. Ponadto planowana jest szkoła z geometrii nieskończenie wymiarowej w Wiedniu.

- To nie będzie pierwszy wspólny projekt z dr Alice Barbarą Tumpach.  Współpracujemy już od kilku lat, wydaliśmy nawet wspólną publikację – dodaje dr Tomasz Goliński.

Informacje o wynikach konkursu MOZART można znaleźć na stronie internetowej NCN pod adresem: ncn.gov.pl  

Szczegółowy opis projektu znajduje się tutaj: Projekt dr. Tomasza Golińskiego

 

źródło/fot.: Uniwersytet w Białymstoku

red. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook