Dodana: 8 marzec 2018 15:20

Zmodyfikowana: 8 marzec 2018 15:20

Liceum PB - Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła

Liceum Politechniki Białostockiej działa drugi rok, a już wyróżnione zostało odznaką i tytułem "Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła". Otrzymanie wyróżnienia to znak, że szkoła podchodzi do edukacji sposób nowoczesny, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy. Odznaka przyznana została "za wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych".

Ilustracja do artykułu Projekt z klasą.jpg

Takie wyróżnienia przyznawane są szkołom, których uczniowie są laureatami konkursu "Projekt z klasą". Już po raz ósmy konkurs taki zorganizowało wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Z całej Polski zgłoszono ponad 700 projektów. Jury wyłoniło po 20 laureatów w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Gabriela Konopko i Mateusz Pieróg z projektem "Audible Dot - czytnik alfabetu Braille'a".


Jak tłumaczy Gabriela Konopko, Audible Dot to niewielkie, lekkie urządzenie, które jest przeznaczone dla osób nieznających lub dopiero uczących się alfabetu Braille'a. Ma ono odczytywać tekst, który został zapisany w tym alfabecie. Wspomoże też naukę - sprawdzi zapisane znaki, skontroluje czy użytkownik dobrze odczytał zapis.

Mateusz Pieróg wyjaśnia, że podstawą alfabetu jest sześciopunkt, nazywany znakiem tworzącym, który jest kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach. Licealny projekt jest oparty na sześciu diodowych czujnikach odbiciowych - każdy z nich odpowiada za sczytywanie jednego punktu tworzącego znak w alfabecie.

Swoje urządzenie uczniowie drugiej klasy LO PB skonstruowali podczas zajęć programowania pod kierunkiem Grzegorza Nowika. To już kolejny ich sukces. We wrześniu ubiegłego roku zdobyli stypendia Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną - przyznane za projekt łazika meteorologicznego.

Zdobyte w konkursie pieniądze - 1000 złotych - uczniowie LO PB przeznaczą na dalsze prace nad urządzeniem. W planach mają też kolejny wynalazek - również przeznaczony dla osób niewidomych.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook