Konkursy rozstrzygnięte - indeksy na Politechnikę Białostocką rozdane
Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis wręczył w środę (17 kwietnia br.) nagrody i indeksy zwycięzcom IV edycji konkursu El-Robo-Mech. To zmaganie organizowane wspólnie przez dwa Wydziały: Mechaniczny i Elektryczny przy współpracy z radami przedsiębiorców. Konkurs adresowany był także do uczniów szkół średnich, a stawką był indeks na kierunki studiów prowadzone na obu wydziałach.
W finale znalazło się 13 projektów. Zwycięzcy to uczniowie LO Politechniki Białostockiej oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.
Największe uznanie jury zdobył Robot Humanoid (autor Kacper Zaleski, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej). Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Robot wyposażony jest w szereg czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę (jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera).
Na drugim miejscu na podium stanął Krzysztof Piotrowski z "Elektryka", który wymyślił trójkołowy rower dla osób niepełnosprawnych. Założeniem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.
Miejsce 3 to maszyna badająca wady postawy - skrzywienia kręgosłupa (autorzy: Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski oraz Jakub Semborski, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku). Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu uzyskuje się informacje, które umieszcza się w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację, ma dokładnie przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.
Uwagę jury zwrócił także robot geologiczny Researcher (autorzy: Kacper Sokół i Maciej Pietrewicz, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej) oraz komputerowy system do wytwarzania filamentu do drukarek 3D z butelek PET (autorzy: Jakub Werykowski i Hubert Taudul, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku). To oni zdobyli odpowiednio czwarte i piąte miejsce.
Konkurs Matematyka stosowana
Kilka dni temu (12 kwietnia) 14 uczniów szkół średnich - laureatów konkursu "Matematyka Stosowana" - odebrało indeksy uprawniające do podjęcia studiów na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej. To nagroda za ich ponadprzeciętną wiedzę i umiejętności matematyczne oraz zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie "Matematyka stosowana".
To była już czwarta edycja konkursu, który organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB. Z roku na rok przybywa uczestników tej rywalizacji. Uczniów przyciąga zarówno atrakcyjna nagroda - indeks na studia, jak i ciekawa formuła konkursu. W tym roku, zgłosiło się około 100 dwuosobowych drużyn. W rywalizacji finałowej, na kampusie Politechniki Białostockiej, spotkały się 42 zespoły. Przez dwa dni uczestnicy wykonywali zróżnicowane zadania, pomiary i obliczenia matematyczne, zgodne z charakterem kierunków prowadzonych na poszczególnych wydziałach.
W tym roku - podobnie jak rok temu - najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.Grzegorz Dzieniszewski i Michał Rozmysłowski odebrali okazały puchar i gratulacje od prof. Romana Kaczyńskiego, Prorektora ds. Rozwoju PB. Ich szkolni koledzy: Maciej Szerenos i Krzysztof Tałałaj, wywalczyli miejsce drugie. Na miejscu trzecim uplasował się natomiast duet z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku: Łucja Żukowska i Andrzej Jacek Małyszko.
W konkursie przyznano też 8 wyróżnień - one także zapewniają uczniom prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej.
mat. PB