Dodana: 27 maj 2017 10:47

Zmodyfikowana: 27 maj 2017 12:03

Konferencja Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji II

„Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji” - to tytuł konferencji, która odbyła się 25 maja 2017 roku w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Gości i uczestników witał dyrektor CEN Zdzisław Babicz. Odtworzone zostało również przywitanie oraz słowa wstępu Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anny Naszkiewicz. Konferencję prowadziła Anna Krawczuk wicedyrektor CEN.

Ilustracja do artykułu 8.jpg

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowali: Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Agnieszka Godlewska oraz Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Agnieszka Aleksiejczuk.

W spotkaniu wzięli również udział wizytator Kuratorium Oświaty Krzysztof Sochoń   i dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży systemów dla administracji publicznej firmy Zeto Białystok Adam Jurczenia  .

O dydaktyce epoki smartfona, czyli skutecznym włączaniu technologii cyfrowych w praktykę nauczania w polskiej szkole mówił Krzysztof Głomb, ze Stowarzyszenia " Miasta w Internecie".

 - Uczniowie żyją w sieci, ale nie traktują jej jako przestrzeni uczenia się. Mimo posiadanych kompetencji nauczyciele słabo radzą sobie z dydaktyką wspomaganą TIK. Szkolenia nauczycieli nie przygotowują do dydaktyki cyfrowej  – mówił.

Podkreślił, iż szkoła cyfrowa to nie szkoła posiadająca sprzęt multimedialny, ale szkoła umiejąca wykorzystać technologię w taki sposób by uczniowie mogli sprawnie i bezpiecznie poruszać się po narzędziach cyfrowych i w sieci Internet.

Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się dlaczego nauczyciele sporadycznie wykorzystują TIK w nauczaniu i co zrobić by tradycyjną szkołę zmienić w szkołę cyfrową. Pan Krzysztof Głomb opowiedział również o nowej metodzie szkoleń nauczycieli – metodzie fabrycznej.

Swoje dokonania w dziedzinie edukacji i wspomagania dydaktyki nowoczesnymi technikami nauczania prezentowali studenci Koła Naukowego Robotyki Politechniki Białostockiej na czele ze swoim opiekunem dr Justyną Tołstoj - Sienkiewicz.

Koło powstało w 2006 roku z inicjatywy studentów. Działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Uczestnicy wysłuchali wykładu o użyteczności rozwiązań związanych z robotyką i robotami w edukacji od najmłodszych lat. W czasie wystąpienia miała miejsce prezentacja prac studentów Koła. Zaprezentowali oni stworzony na zajęciach quadrokopter i poduszkowiec.

Agnieszka Aleksiejczuk z urzędu marszałkowskiego mówiła o rozwoju elektronicznych usług publicznych województwa podlaskiego w zakresie e-edukacji. Zachęcała do korzystania z Cyfrowego Urzędu oraz rozwiązań informacyjnych kierowanych bezpośrednio do szkół np. wykorzystywania e-dziennika czy tworzenia stron internetowych na portalu Wrota Podlasia.  Za najbardziej efektywne wykorzystywanie przez szkolę e-dziennika nagrodę otrzymało Gimnazjum w Mońkach.

Zainteresowani mogli również wysłuchać wystąpienia dotyczącego dydaktycznych aspektów wykorzystania Podlaskiej Platformy Edukacyjnej – jednego z efektów działań projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego część II, administracja samorządowa”.
To nowoczesne narzędzie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem dla nauczycieli ze wszystkich typów szkół. Można tam znaleźć scenariusze zajęć, materiały dydaktyczne, dziennik elektroniczny, możliwość tworzenia prezentacji edukacyjnych, szkolenia on-line. Prezentację platformy prowadził wojewódzki koordynator PPE Zdzisław Babicz.

Na koniec części plenarnej konferencji został rozstrzygnięty konkurs Podlaskiej Platformy Edukacyjnej "Materiał edukacyjny w pracy nowatorskiego nauczyciela". Podsumowanie prowadziła Katarzyna Gagan konsultant ds. informatyki CEN w Białymstoku.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsce – Joanna Ciesielska – nauczyciel VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku
II miejsce – Halina Wencel – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku
III miejsce – Małgorzata Olędzka – nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
III miejsce – Danuta Gregorowicz – nauczyciel Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie

Wyróżnienia:

Alicja Oszkinis - Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II W Suwałkach
Malwina Kwiatkowska Szkoła Podstawowa nr 26 im. ST Staszica w Białymstoku
Emilia Światkowska Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze
Waldemar Kołodziej Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Akademia Przyszłości oraz firma MITEL.

Po przerwie zainteresowani uczestnicy konferencji brali udział w zajęciach warsztatowych, podczas których mieli możliwość poznania w praktyce nowoczesnych technologii edukacyjnych.

Przeprowadzone warsztaty:

  1. Buduj, programuj, baw się - VIDIS Wrocław, we współpracy z MITEL Białystok
  2. Edukacja z wykorzystaniem dronów - Piotr Wojda
  3. Wykorzystanie tabletów w szkole - Jarosław Cezary Słabiński, CEN w Suwałkach
  4. Nauka programowania dla najmłodszych - Scottle Go - Bożena Kossakowska, ODN w Łomży

Zainteresowani mogli również zapoznać się z działaniem i możliwościami drukarki 3d, którą dostarczyła firma MITEL Białystok, wejść w świat wirtualnej rzeczywistości przy stanowisku Akademii VR ze sprzętem virtual reality (VR) oraz poznać ofertę wydawnictwa MAC Edukacja.

W konferencji wzięło udział 97 uczestników. Z uwagą wysłuchali prelegentów i z chęcią uczestniczyli w zaproponowanych warsztatach.

Konferencja została zorganizowana przez:  Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży oraz Biblioteką Pedagogiczną w Łomży.

źródło: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku 


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook