Dodana: 7 czerwiec 2017 15:10

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2017 15:10

Konferencja: Inwestycje w szkolnictwo zawodowe. Ruszyło Centrum Kompetencji BOF

Inwestycje w szkolnictwo zawodowe – pod takim hasłem rozpoczęła się dziś, 7 czerwca w Białymstoku trzydniowa międzynarodowa konferencja, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wypracowanie sposobu działań w zakresie podnoszenia atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Ilustracja do artykułu IMG_2717.JPG

O nowatorskim projekcie, jakim jest Centrum Kompetencji BOF, jak doszło do jego realizacji oraz o kierunkach realizacji opowiedzieli na dzisiejszym briefingu prasowym, poprzedzającym międzynarodową konferencję Maciej Żywno - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, dr hab. Bogusław Plawgo – Prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, dr Dorota Perło – Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego i Bożena Krasnodębska z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

 

Już pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Białostocki Obszar Funkcjonalny w ramach Działania 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Projektem objętych zostało 13 szkół zawodowych z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (11 z Białegostoku, jedna z Łap i jedna z Czarnej Białostockiej), a główne zadanie polega na koordynacji, modernizacji i dostosowaniu kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnych rynków pracy na terenie BOF.

Centrum Kompetencji BOF to projekt, którego realizację przewidziano na 5 lat. Jego realizacja jest oparta o korzystanie ze środków unijnych, które - jak zaznaczył wicemarszałek Maciej Żywno -  są niemałe (na kursy zawodowe, na wsparcie strukturalne). Natomiast Jak twierdzi dr Bogusław Plawgo -  środki są, ale mało kto wie, jak te środki wydać. Centrum Kompetencji  będzie starało się wypełnić lukę  kompetencyjnej - od zbadania potrzeb pracodawców, ich oczekiwań co do przyszłych pracowników(już w 70 firmach z obszaru BOF przeprowadzono takie badania, a docelowo zostaną w przeprowadzone w 600) do wykwalifikowanej kadry.

Centrum Kompetencji to  - jak zaznacza Bożena Krasnodębska z CKU - projekt, który ma być platformą współpracy pomiędzy różnymi czynnikami – współpraca szkół zawodowych z pracodawcami oraz instytucjami szkoleniowymi i rynkiem pracy.

- Znając oczekiwania pracodawcy, i to nie tylko szefa przedsiębiorstwa, ale np. kierownika działu czy majstra, to my przyjdziemy do ucznia szkoły zawodowej i porozmawiamy z nim o jego oczekiwaniach i oczekiwaniach rynku pracy oraz zaproponujemy mu cykl szkoleń, które pomogą mu osiągnąć cel – wyjaśnia dr Plawgo.

 

W ramach utworzonego Centrum Kompetencji BOF planowane są w szczególności następujące przedsięwzięcia:

- rozwój współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym

- staże i praktyki dla uczniów

- rozwój poradnictwa zawodowo-edukacyjnego

- wsparcie szkół i placówek kształcenia zawodowego w opracowaniu diagnozy ich potrzeb

Jak zapowiedziała dr Dorota Perło dyrektor biura zarządu BOF podczas konferencji nie tylko zostanie zaprezentowany program Centrum Kompetencji BOF, który jest programem innowacyjnym nie tylko w skali kraju, ale i Europy (był konsultowany w Brukseli), jak również są przewidziane panele dyskusyjne by poznać podobne inicjatywy w Polsce i wymienić doświadczenia.

 

Zobacz też: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/fundusze_europejskie/centrum-kompetencji-bof-innowacyjne-przedsiewziecie-o-wartosci-16-mln-zl.html

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook