Dodana: 30 czerwiec 2022 21:35

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2022 09:16

Koncert z okazji 25-lecia Uniwersytetu w Białymstoku

Wszystko zaczęło się w 1997 r., kiedy ówczesna filia Uniwersytetu Warszawskiego została przekształcona w 13. uniwersytet w Polsce – Uniwersytet w Białymstoku (UwB). Przez ten czas uczelnia osiągnęła liczącą się pozycję na dydaktycznej i naukowej mapie Polski, ale wciąż nie ustaje w rozwoju, którego najlepszym dowodem jest rosnące grono znakomitych absolwentów. W jubileuszowym koncercie w czwartek, 30 czerwca, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Wiesława Burnos, członek zarządu otrzymuje z rąk rektora UwB grawerton

W imieniu zarządu przekazała ona władzom uczelni gratulacje z okazji jubileuszu oraz wręczyła pamiątkowy grawerton rektorowi UwB prof. dr hab. Robertowi Ciborowskiemu.

List na tę okazję przygotował marszałek Artur Kosicki. Pisał w nim m.in., że przez okres funkcjonowania władzom uczelni, studentom oraz absolwentom udało się stworzyć miejsce o silnej pozycji naukowej, ale także otwarte na różnorodność i wielokulturowość.

– Dzięki rzetelnemu i solidnemu nauczaniu kadry akademickiej, mury uniwersytetu opuściło wielu cenionych naukowców. Rozległa wiedza przekazywana nowym pokoleniom owocuje odnoszeniem sukcesów na arenie międzynarodowej – dodał marszałek.

Podczas koncertu wręczono tytuły Ambasadora Uniwersytetu w Białymstoku ośmiu pracownikom UwB – osobom, które od lat znakomicie promują uczelnię swoimi dokonaniami, postawą, autorytetem. W części artystycznej wystąpiła absolwentka uniwersytetu Karolina Cicha.

Obecnie na Uniwersytecie w Białymstoku funkcjonuje dziewięć wydziałów (Biologii, Chemii, Ekonomii i Finansów, Filologiczny, Fizyki, Historii i Stosunków Międzynarodowych, Matematyki, Nauk o Edukacji, Prawa) oraz pięć instytutów (Filozofii, Informatyki, Socjologii, Studiów Kulturowych, Zarządzania).

To nadal jedyna polska uczelnia, która posiada swoją filię w Wilnie. Tamtejszy Wydział Ekonomiczno-Informatyczny działa od 2007 r. Jego mury opuściło już ponad 800 absolwentów.

W rozwoju białostockiej uczelni ma swój udział także Samorząd Województwa Podlaskiego. Uczestniczył we wsparciu wielu konferencji naukowych, wydarzeń kulturalnych i społecznych na uniwersytecie oraz udzielił dofinansowania inwestycjom, które przyczyniły się m.in. do podniesienia poziomu badań naukowych. Przykładem tego rodzaju przedsięwzięcia jest dotacja dla Obserwatorium wraz z Planetarium znajdującego się w kampusie uniwersytetu. Władze województwa przekazały na zakup wyposażenia tego obiektu 1,3 mln zł.

W koncercie wzięło udział wielu gości, wśród nich: wiceminister Edukacji i Nauki - Dariusz Piontkowski, parlamentarzyści z regionu, m.in. Jarosław Zieliński, wojewoda Bohdan Paszkowski oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele środowiska naukowego.

Cezary Rutkowski
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook