Dodana: 19 sierpień 2019 16:15

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2019 16:15

Kolej na Mońki - wystawa edukacyjna

Wystawę miniatur kolejowych „Kolej na Mońki” będzie można oglądać w najbliższy weekend (24-25 sierpnia br.) w monieckim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Miejsce imprezy nie jest przypadkowe w tej szkole bowiem powstała klasa o kierunku Technik transportu kolejowego. Uczniowie pomagają w organizacji wystawy jednocześnie wzbogacając swoją wiedzę zawodową.

Ilustracja do artykułu Plakat_Monki_2019.jpg

Wystawa miniatur kolejowych „Kolej na Mońki” jest projektem edukacyjnym, mającym na celu zainteresowanie zwiedzających koleją i przybliżenie im podstawowych zasad ruchu kolejowego. Glówna gwiazdą będzie makieta modułowej w wielkości TT (skala 1:120) odwzorowująca w szczegółach infrastrukturę kolejową. Makieta jest zbudowana przez grupę modelarzy sTTandard, którzy przyjeżdżają z terenu całej Polski. Młodzi modelarze z naszego regionu również prezentują swoje moduły (Bartosz, 15 lat, Białystok i Jakub, 17 lat, Mońki).

Na ponad stu metrach makiety znajdują się dworce, przystanki, stacje towarowe, przejazdy kolejowe, mosty i tunele. Realizmu dodają dźwięki wydobywające się z lokomotyw, świecące latarnie, podświetlenia budynków, ruchome szlabany i semafory, dźwięki z gospodarstw rolnych. Modele taboru poruszają się według rozkładu jazdy z wymianą towarową, zgodnie z zasadami panującymi na PKP. Publiczność, szczególnie dzieci i młodzież mogą czynnie uczestniczyć w wystawie, sterując modelami składów. Pod okiem instruktorów, poprzez zabawę, zwiedzający chłoną wiedzę dotyczącą przepisów ruchu kolejowego.

Podczas imprezy swoje eksponaty zaprezentuje także Stowarzyszenie Kolejowe Podlasie. Pierwsza wystawa miniatur kolejowych „Kolej na Mońki” w 2018 roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku makieta jest ponad dwa razy większa i wypełnia całą salę gimnastyczną.

mat.org/opr.art

facebook