Dodana: 3 wrzesień 2018 15:17

Zmodyfikowana: 4 wrzesień 2018 09:08

Inauguracja roku szkolnego w Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku

Ze zmieniona nazwą, ale tą samą dyrektor – Grażyną Wiktorią Citko. Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych – Szkoła Policealna Województwa Podlaskiego w Białymstoku w poniedziałek, 3 września oficjalnie zainaugurowała nowy rok szkolny 2018/2019.

Ilustracja do artykułu IMG_2656.jpg

Było więc tradycyjne ślubowanie nowo przyjętych uczniów, ale i awanse na stopnie nauczyciela zawodowego dla trojga pedagogów z tej jednostki. I była też dobra atmosfera i nadzieja, że szkoła po kilku burzliwych latach wreszcie wychodzi na prostą: bardziej nowoczesna, innowacyjna, ze świetną kadrą nauczycielską i programem nauczania gotowym zainteresować współczesną młodzież, po zakończeniu której nie ma problemu ze znalezieniem dobrej pracy.

Grażyna Wiktoria Citko została wybrana na pięcioletnią kadencją uchwała Zarządu Województwa Podlaskiego w sierpniu tego roku. W poniedziałek, 3 września w czasie inauguracji Bogdan Dyjuk wręczył pani dyrektor akt powołania.

- To dzięki jej zaangażowaniu, wysiłkowi i cierpliwości udało się przejść te trudne lata, by teraz z nadzieją patrzeć w przyszłość – mówi Bogdan Dyjuk. – Jestem przekonany, że podjęte kilka lat temu działania naprawcze już wkrótce przyniosą wymierne rezultaty. Zresztą ta szkoła już może być wzorem dla innych w województwie i kraju, a o poziomie zdawanych egzaminów zawodowych na poziomie blisko 90 proc. inni mogą tylko pomarzyć.

Szkoła zawodowa przy ul. Ogrodowej w Białymstoku przez lata miała wiele nazw. Swoja działalność rozpoczęła 1 września 1956 roku jako Państwowa Szkoła Laborantów Medycznych w Białymstoku, gdzie w dwóch oddziałach naukę rozpoczęło 88 uczniów. Przez kolejne dziesięciolecia szkoła się rozwijała, zmieniały się też jej nazwa w zależności od aktualnego zapotrzebowania na zawody medyczne.

Obecnie szkoła kształci na 17 kierunkach, a nauka w niej trwa średnio od roku do dwóch i pół.

Dzięki przebytym w ostatnim czasie remontom i przeprowadzonym innowacjom szkoła może poszczycić się wysokim poziomem nauczania, a jej uczniowie uczestniczą w praktykach zawodowych w najlepszych instytucjach województwa, m.in. Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, Białostockim Centrum Onkologicznym, przychodniach specjalistycznych i innych. Zatrudniona w szkole kadra pedagogiczna to nie tylko teoretycy, ale i praktycy zawodu – bardzo często sami absolwenci szkoły przy Ogrodowej.

- Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego mieliśmy okazję doposażyć szkoły i wyremontować budynek. Obecnie realizujemy też dwa projekty Unijne: Erasmus plus dzięki któremu już 16 uczniów odbyło staże w Kłajpedzie, a drugie tyle wyjedzie w tym roku – wymienia dyrektor Citko. - Drugi projekt to „Absolwent z fachem”, w ramach którego będziemy kształtować i rozwijać zajęcia głównie językowe i komputerowe, realizować płatne praktyki zawodowe i certyfikowane dodatkowe kursy zawodowe. To także możliwość kursów dla nauczycieli. W lipcu w płatnych stażach zawodowych wzięło udział 25 uczniów.

(mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook