Dodana: 14 październik 2019 11:33

Zmodyfikowana: 14 październik 2019 11:40

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży

Trzykrotne stuknięcie berłem w pulpit przez Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu Romana Englera otworzyło w uroczyście posiedzenie Senatu uczelni, które tradycyjnie rozpoczyna kolejny rok akademicki. 24. w jej historii. W sobotniej (12 października) inauguracji wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś. List gratulacyjny dla społeczności WSA przesłał także marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu WSA2 (1).JPG

– Rozpoczynamy rok szczególny dla uczelni w związku ze zmianami wynikającymi z Konstytucji dla Nauki – mówił w wystąpieniu inauguracyjnym profesor Roman Engler. – Najbardziej ubolewam nad brakiem tradycyjnych legitymacji, a zwłaszcza indeksów, które były symbolem studiowania - mówił profesor Roman Engler.

Uczestniczący w uroczystości wicemarszałek Marek Olbryś pogratulował władzom i kadrze uczelni tego, że w tak trudnych dla uczelni prywatnych czasach potrafią ją rozwijać, wprowadzają na rynek dobrze wyedukowane kadry, prowadzą ciekawe prace badawcze i jeszcze tak bardzo wspierają ekonomicznie studentów.

- Wyższa Szkoła Agrobiznesu to bardzo dobra niepubliczna uczelnia rolnicza w naszym województwie. Sprawdza się od lat, ma znakomitą reputację. Prowadzi też inne cenne specjalizacje: budownictwo, informatykę, bezpieczeństwo narodowe – podkreślał wicemarszałek.

Ważnym wydarzeniem inauguracji była informacja o doktoracie honoris causa dla Romana Englera na Państwowej Akademii Rolniczej w Gorkach na Białorusi (jest dopiero trzecim Polakiem, który został tak uhonorowany). Z kolei w poczet honorowych  profesorów WSA przyjęty został Heiko Schüler z Turyngii, „Niemiec o wielkim polskim sercu” - jak zostało podkreślone w laudacji.

List od ministra nauki, wicepremiera Jarosława Gowina przedstawił jego doradca Marcin Sekściński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży

-  Cały proces precyzyjnie zaplanowanych zmian związanych z Konstytucja dla Nauki zakończymy za 7 lat. Dziękuję za odwagę i zaufanie władzom uczelni, naukowcom , studentom i całemu środowisku akademickiemu. Reformujemy tę sferę  z szacunkiem dla człowieka i poszanowaniem wolności uczelni. Zapewniam, że w najbliższych latach nadal będziemy wspierać Państwa we wdrażaniu reformy. Życzę, aby Wasza uczelnia była prawdziwa wspólnotą ludzi wolnych i szczęśliwych – napisał wicepremier Jarosław Gowin.

Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Jacek Przybył z Poznania, który zafascynował uczestników opowieścią o Rolnictwie 4.0, automatach, dronach, laserach, a więc technologiach, które mają pomóc w wyżywieniu rosnącej populacji mieszkańców Ziemi.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży to łącznie 1260 studentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich na 6 kierunkach oraz 105 na studiach podyplomowych, a także 415 w szkołach akademickich WSA. I jeszcze 86 studentów Uniwersytetu Złotego Wieku. To też znakomite 32. miejsce wśród ponad 300 niepublicznych uczelni w kraju w rankingu „Perspektyw” oraz rekordowa kwota wśród szkół niepublicznych na stypendia z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co pozwala doceniać materialnie osiągnięcia studentów, nie tylko naukowe, ale także sportowe, artystyczne czy w działalności społecznej.

WSA to także stała współpraca międzynarodowa ze stażami studentów w m. in. USA czy Norwegii, konferencje, seminaria, wydawnictwa, stypendia Janka Muzykanta, 400 paczek dla dzieci z domów dziecka na Białorusi.

- Jesteśmy też gotowi na każdą liczbę obrączek – rozbawił gości Roman Engler przypominając uczelnianą tradycję fundowania przez rektora małżeńskich symboli parom, które związały się na studiach.

W dalszej części uroczystości studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie. Wręczone zostały stypendia Janka Muzykanta i nagrody dla wybitnych absolwentów. Zabrzmiała akademicka pieśń „Gaudeamus igitur”.

Kolejny rok nauki w łomżyńskiej WSA oficjalnie się rozpoczął.

Maciej Gryguc, oprac. ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook