Historia na medal. Wojewódzki finał Olimpiady Solidarności
Czternastu uczniów z podlaskich szkół średnich w czwartek (17.09) rozpoczęło zmagania w wojewódzkim finale „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. To już VII edycja konkursu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990. W regionie uczestnicy konkursu spotkali się w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Przywitał ich Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Marszałek podkreślał, że olimpiada organizowana przez Fundację Centrum Solidarności jest znakomitą inicjatywą edukacyjną z zakresu historii współczesnej. Pozwala polskiej młodzieży poznać czasy walk Polaków z komunistycznym reżimem, drogę naszego narodu do życia w wolnym, demokratycznym państwie.
- Jestem dumny, że chcecie poznawać historię tamtych lat i chcecie pamiętać o tamtych wydarzeniach. Świadczy o tym duże zainteresowanie tym konkursem historycznym. Życzę wszystkim uczestnikom olimpiady owocnego pogłębiania wiedzy oraz przekazywania jej rówieśnikom – mówił marszałek, witając uczniów.
W podlaskich eliminacjach wzięło udział szesnastu uczniów klas II liceum i III technikum. Ich pasją jest historia, a w szczególności historia współczesna.
- To właśnie wydarzenia z lat 1970-1990 kształtują obecną rzeczywistość, dlatego warto zgłębiać wiedzę na ten temat – podkreślała Magdalena Gardziejczyk z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.
Podobnie dla ucznia z Liceum Ogólnokształcącego w Mońkach. Angelo Szeszko podkreślał, że konkurs jest okazją do rozwijania historycznej pasji.
- Okres, którego dotyczy konkurs, jest szczególnie przedmiotem moich zainteresowań, a w szkole był pomijany. Zatrzymywaliśmy się na II wojnie światowej i dalszego obrazu nie poznawaliśmy. Olimpiada jest dla mnie okazją do pogłębiania wiedzy – mówił tuż przed rozpoczęciem testu.
Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału. Co roku zgłasza w nim swój udział około 600 szkół z całej Polski.
W czwartek (17.09) do eliminacji wojewódzkich ogólnopolskiego konkursu „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” przystąpili uczniowie szkół średnich w całej Polsce. Konkurs odbywa się w szesnastu stolicach województw. Troje uczniów z najwyższymi wynikami w danym regionie stworzy drużynę, która w finale ogólnopolskim zawalczy o zwycięstwo. Laureaci spotkają się w grudniu podczas finału krajowego w Szczecinie. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W tym roku Olimpiada Solidarności będzie trwała dłużej, wyjątkowo uczestnicy spotkają się również jesienią oraz zimą. Konkurs musiał zostać zawieszony wiosną ze względu na niebezpiecznie szybkie rozpowszechnianie się wirusa COVID-19. Z troski o wspólne zdrowie uczestników organizatorzy przygotowali specjalne wytyczne i obostrzenia dotyczące zachowania podczas egzaminów. Ponadto dla uczniów, którzy nie mają szans dostania się do finału konkursu ze względu na ograniczenia wiekowe organizatorzy przygotowali test w wersji online.
Współorganizatorem eliminacji wojewódzkich „Olimpiady Solidarności” jest samorząd województwa podlaskiego.
oprac. Aneta Kursa
fot. Marcin Nawrocki