Dodana: 14 marzec 2019 15:07

Zmodyfikowana: 15 marzec 2019 09:02

Wielka trójca, czyli finał wojewódzkiego etapu konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

Jakub Żochowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem, Anita Strzyżewska, uczennica Zespołu Szkół Nr 2 w Suwałkach i Martyna Grygoruk z II LO im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim – to oni będą reprezentować województwo podlaskie w finale ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Otrzymali najwyższe noty podczas etapu regionalnego, który odbył się w czwartek (14 marca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu olimpiada solidarności (20).JPG

Finały wojewódzkie zostały rozegrane tego samego dnia w całym kraju. Do testów z wiedzy historycznej przystąpiło ogółem 840 uczestników wyłonionych z ponad 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. W województwie podlaskim o laur zwycięstwa rywalizowało 28 uczestników.

Najlepszy z nich – Jakub Żochowski ­ – zdobył 57 punktów na 65 możliwych. Jak przyznał, zainteresowanie historią wyniósł z domu rodzinnego.

– Moja rodzina miała dość ciekawą historię związaną z odrodzeniem państwa polskiego. Mój pradziadek służył w Polskiej Organizacji Wojskowej, brał m.in. udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich w 1918 r. – wyjaśnił laureat i dodał – Poziom pytań był dość wysoki, ale liczę, że w finale pokażemy na co nas stać.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Do każdej kolejnej edycji zgłasza się coraz więcej szkół. W tym roku do konkursu zarejestrowało się blisko 600 placówek z całej Polski. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału.

– Zagadnienia konkursowe obejmują historię rodzenia się wolnej Polski, konkretnie lata 1970-1990. – wyjaśniła Jolanta Miczejko z Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP, który partneruje Fundacji Centrum Solidarności w organizacji konkursu na szczeblu wojewódzkim. – Prof. Jerzy Eisler, przewodniczący komisji konkursowej mówi, że poziom konkursu jest z roku na rok wyższy, a i tak młodzi ludzie wciąż go pięknie zaskakują swoją wiedzą.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami w każdym regionie stworzy drużynę, która w finale ogólnopolskim zawalczy o zwycięstwo. Laureaci spotkają się najpierw w kwietniu na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Poznaniu.

– Finalne rozgrywki są dwuetapowe. Składają się z odpowiedzi ustnych na wylosowane pytania. Druga część to obrona filmu lub prezentacji przygotowanej przez drużyny – powiedziała Jolanta Miczejko.

Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Warto dodać, że każda edycja Olimpiady Solidarności ma swojego Ambasadora publicznego. W tym roku jest nim zespół Audiofeels, który przygotował z tej okazji wyjątkową aranżację utworu Jacka Kaczmarskiego „Zbroja”.


ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook