Dodana: 19 luty 2021 15:34

Zmodyfikowana: 19 luty 2021 15:34

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Symbolicznie nawiązuje on do daty urodzin wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika (19 lutego 1473 roku), ale jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań wszystkich polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom.

Ilustracja przedstawia portrety naukowców i napis Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju. Zostało ustanowione przez Sejm RP w 2020 roku. W uzasadnieniu projektu autorzy sejmowej ustawy podkreślili, że polscy naukowcy wnieśli ogromny wkład do rozwoju cywilizacyjnego całej ludzkości. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.

W ustawie Sejmu RP o ustanowienia 19 lutego Dnia Nauki Polskiej podkreślono, że nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego w ponad 1000-letniej historii naszego państwa. Działo się tak również w okolicznościach dla polskiego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji, nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit, poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. 

oprac. Jerzy Górko

red.: Władysław Tokarski

facebook