Dzień Nauki Polskiej
To święto ma wzmacniać zainteresowanie nauką i być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych uczonych. Datę corocznych obchodów wyznaczono na – przypadający 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika. To jedno z najmłodszych świąt, po raz pierwszy obchodzono je w roku 2021.
Pomysłodawcy ustanowienia Dnia Nauki Polskiej podkreślali, że „stanie się on wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit, poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty – przypomnieli autorzy ustawy. Podkreślili oni również, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.
Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
Ustawę o Dniu Nauki Polskiej prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego 2021 r.
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
oprac.: Aneta Kursa
red.: Anna Augustynowicz