„Dziecko w historii – między godnością a zniewoleniem”. Rozpoczęła się konferencja naukowa na UwB
Prawa dziecka, przyczyny i warunki jego zniewolenia to tematy dwudniowej (24-25.05) konferencji naukowej, która rozpoczęła się w Katedrze Historii i Teorii Wychowania Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.
W konferencji bierze udział ok. 150 uczestników, w tym blisko 50 z zagranicy. Głównym jej celem jest próba odpowiedzi na pytania: Jakie były i są źródła praw człowieka? Czy godność jednostki była i jest nadal wartością? Dlaczego dochodzi do ograniczania wolności?
- Dziękuję wszystkim uczestnikom za podjęcie trudu debaty nad godnością dziecka. Mam nadzieję, że podczas tych dwóch dni wypracujemy odpowiedzi na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania – mówiła prof. dr hab. Elwira J. Kryńska, Kierownik Katedry Historii i Teorii Wychowania UwB, otwierając spotkanie.
Odpowiedzi na nie są o tyle ważne, że godność człowieka jest fundamentalnym prawem każdego z nas.
- Dyskusja dotycząca godności osobistej dziecka w sytuacji zniewolenia, utraty wolności oraz całkowitej zależności od innych jest niezwykle ważna i potrzebna – napisał w liście skierowanym do uczestników spotkania Artur Kosicki, marszałek województwa. - Uznanie budzi fakt dużego zakresu poruszanych tematów, dotyczących praw dzieci, obejmujących okres od czasów starożytnego Rzymu po lata współczesne – podkreślił.
Jak dodał, ta inicjatywa jest tym bardziej wartościowa, że biorą w niej udział przedstawiciele licznych ośrodków naukowych z całej Europy – od Rosji po Anglię i Włochy.
Podwójny Jubileusz 40-lecia
Konferencja jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 40-lecia istnienia Katedry (wcześniej Zakładu) Historii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
- Dzisiejsze spotkanie i konferencja poświęcona dziecku w historii nie tylko podejmuje bardzo ważne wątki związane z dzieciństwem, szczególnie w ekstremalnych sytuacjach, często poddanym ciężkim próbom – mówił prof. dr hab. Mirosław Sobecki, kierownik Katedry Studiów Społecznych i Edukacyjnych i dziekan Wydziału Nauk o Edukacji UwB. - Konferencja łączy również jubileusz Katedry oraz 40-lecie pracy zawodowej pani prof. Elwiry Kryńskiej. Radość ze spotkania jest więc trzykrotna – zaznaczył.
Każdy może dołączyć
Udział w debacie biorą eksperci różnych dyscyplin naukowych: filozofii i teologii, pedagogiki, historii, prawa i socjologii. Spotkanie odbywa się w formule hybrydowej. Mogą mu się przysługiwać wszyscy zainteresowani dzięki transmisji za pośrednictwem kanału YouTube.
Konferencja objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, a Województwo Podlaskie jest jednym z jej współorganizatorów.
Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Uniwersytet w Białymstoku