Dodana: 20 lipiec 2016 12:20

Zmodyfikowana: 20 lipiec 2016 12:20

Drużyna PSYLLOSOFT będzie reprezentowała Polskę w światowych finałach konkursu Imagine Cup 2016 w USA

Podczas światowych finałów, które odbędą się w dniach 28-30.07 w Seattle drużyny z całego świata zmierzą się w trzech kategoriach Games, Innovation oraz World Citizenship. PSYLLOSOFT wystartuje w ostatniej - Projektach Społecznych. Studenci zaprezentują urządzenie MATIA, czyli wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych. Podstawą jego działania jest niewielki mobilny moduł wizyjny, który może być przypięty do klatki piersiowej, pasa lub głowy osoby niewidomej. Urządzenie posiada czujniki i niewielkie kamery. Specjalny moduł przetwarza płynące od nich sygnały i przekazuje je do smartfona ze słuchawkami oraz specjalnego pasa wibracyjnego.

Ilustracja do artykułu PSYLLOSOFT (1).jpg

PSYLLOSOFT tworzą Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki i stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów, Krzysztof Bujnarowski student Wydziału Zarzadzania oraz opiekun merytoryczny dr inż. Jerzy Sienkiewicz.

Wykorzystujemy sztuczną inteligencję, czyli metody przypominające działanie ludzkiego mózgu, m.in. pamięć skojarzeniową. Całość stara się opisywać to, co mamy przed sobą. Jednocześnie nasz wynalazek korzysta z tysięcy kategorii różnych przedmiotów codziennego użytku. Potrafi dzięki temu rozpoznawać podstawowe przedmioty bez potrzeby łączenia się z internetem, takie jak drzwi, przystanki, krzesła. Urządzenie łączy się ze smartfonem, po czym – wykorzystując kategorie – za pomocą słów oraz muzyki opisuje osobie niewidzącej jej bezpośrednie otoczenie - tłumaczy Petros Psyllos, który w zespole jest odpowiedzialny za elektronikę i informatykę.

Za kontakty biznesowe i marketing odpowiada natomiast  Krzysztof Bujnarowski, który mówi: Mamy możliwość zaprezentowania się przed ludźmi biznesu i inwestorami. Liczymy na to, że kogoś zainteresuje nasz projekt i będziemy mogli go szybciej rozwijać. Będziemy zadowoleni bez względu na wyniki, liczy się przecież sama droga.

Pierwszego dnia zespół zaprezentuje się przed komisją konkursową. W jej skład wchodzą przedstawiciele Microsoft – organizatora konkursu oraz osoby ze świata biznesu i technologii. Zespół będzie też prezentował MATIĘ na specjalnych pokazach towarzyszących konkursowi. 30 lipca drużyny, które wypadły najlepiej, ponownie oceni komisja. Tego dnia poznamy też zwycięzcę.

Warto przypomnieć, że projekt MATIA tylko w tym roku otrzymał wiele międzynarodowych wyróżnień, m.in. złoty medal targów INPEX w Pittsburgu, USA, złoty medal 115. Światowych Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu, złoty medal i nagrodę główną francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia, CAI Award Invention and Innovation from China Association of Inventions 2016 oraz International Innovation Award of the Polish Academy of Sciences 2016.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook