Dodana: 4 czerwiec 2019 13:38

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2019 14:26

Czytanie jest the best!

Fragment wiosennych przygód Żubra Pompika przeczytali we wtorek (4 czerwca br.) dzieciom zgromadzonym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, administracji rządowej, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Podczas 8. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom puszczańską opowieść czytał w Operze marszałek Artur Kosicki, a historię o Tupciu-Chrupciu w przedszkolu nr 26 – Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Ilustracja do artykułu P1870861.JPG

„Czytanie to podstawa, podstawa, podstawa,
Przygoda i zabawa. Czytanie jest the best!”

Hymn 8. Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom zabrzmiał dziś w sali głównej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jak co roku od ośmiu lat kilkaset dzieci zasiadło w fotelach, by wspólnie posłuchać bajki w wykonaniu znanych osobistości ze świata podlaskiej polityki, kultury, mediów. W tej edycji organizatorzy (Centrum Edukacji Nauczycieli  Białymstoku, Szkoła Podstawowa  Nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Przedszkole Samorządowe nr 4 w Białymstoku i OiFP) postanowili poznać dzieci z wiosenną odsłoną przygód Żubra Pompika, stworzonego przez Tomasza Samojlika. To autor komiksów i książek dla dzieci, naukowiec i pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

- Jeżeli jest wolna chwila, to swoim dzieciom czytam, zwłaszcza wieczorem – mówił dziennikarzom Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - To buduje i utrwala relacje między dzieckiem i rodzicem a także odciąga od mediów elektronicznych. Moi rodzice też mi czytali, choć byłem dość energiczny i trudno było mi się skupić, ale zachęcam, by czytać swoim dzieciom, bo to pobudza ich wrażliwość.

Lista osób czytających przygody Żubra Pompika – link do strony

Nagrody i Słodziaki

Oprócz czytania bajki przez gości honorowych na scenie zaprezentowały się dzieci z białostockich szkół i przedszkoli w piosenkach i miniformach  teatralnych opowiadających o książkach. Nagrody otrzymali laureaci konkursów: ogólnopolskiego „Wielka Liga Czytelników", rodzinnego „Polska moja Ojczyzna" organizowanego przez Przedszkole Nr 4 w Białymstoku, Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie” organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 19 w Białymstoku.  

- Napisałyśmy z córką Wiktorią wiersz na konkurs „Polska moja Ojczyzna” i zostałyśmy zaproszone na galę w Operze jako laureatki  – mówiła Marta Szczytko, mama Wiktorii Milewskiej. -   Jesteśmy z przedszkola „Stumilowy las” i corocznie bierzemy udział w akcji czytania.

6-letnia Wiktoria dodała, że lubi czytać, a jej ulubionymi bohaterami są biedronkowe „Słodziaki”.

Tupcio-Chrupcio i portret marszałka

8. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom odbywa się w wielu przedszkolach na terenie całego miasta. Wczesnym przedpołudniem jedno z nich – przedszkole nr 26 przy ul. Ciepłej w Białymstoku - odwiedził Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Przeczytał dzieciom fragment historii z życia małej myszki Tupcia–Chrupcia, autorstwa Elizy Piotrowskiej.

- Sam mam dwoje dzieci, jedno w wieku przedszkolnym, drugie niedawno  opuściło przedszkole. Moje dzieci najbardziej lubiły wiersze Jana Brzechwy i klasyczne bajki, jak Kot w Butach czy Kopciuszek – opowiadał po spotkaniu z przedszkolakami. - Teraz jest olbrzymi wybór rozmaitych książek i bajek dla dzieci, ale Tupcio-Chrupcio bardzo się w tym przedszkolu spodobał.

Dzieci z przedszkola nr 26 w podziękowaniu za wizytę przygotowały niespodziankę: pamiątkowy dyplom dla Marka Malinowskiego oraz portret Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.

art/red.ms

Fot. M. Sawicka/wrotapodlasia.pl; M.Heller/OiFP, M. Nawrocki/wrotapodlasia.pl

Więcej o akcji - link do strony:http://www.cen.bialystok.pl/bibservis/btcd-o-akcji

 

facebook