Dodana: 9 styczeń 2019 13:42

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2019 13:42

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki 2018

Konkurs zorganizował serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działające na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej SIGNUM nagrodzono w kategorii "zespół popularyzatorów nauki".

Ilustracja do artykułu Popularyzatorzy nauki.jpg

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r. To forma docenienia osób i instytucji, które dzielą się swoją wiedzą oraz odsłaniają tajemnice współczesnej nauki przed szeroką publicznością. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 140 kandydatów. W uroczystej gali w poniedziałek (7 stycznia) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uczestniczył m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.  

- Jestem przekonany, że państwa działalność jest równie ważna, równie dopełniająca i inspirująca, jak te wielkie wysiłki poznawcze uczonych. To są dwie strony tego samego medalu nauki: badania i popularyzacja - mówił Jarosław Gowin.

Natomiast przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber podkreślił, że popularyzacja nauki jest dzisiaj częścią misji naukowca: Komunikacja na linii naukowcy - społeczeństwo jest dziś absolutną podstawą.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna (więcej o laureatach na: naukawpolsce.pap.pl ). Oprócz nagród głównych wręczono dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM. Choć matematyka to obszar trudny do popularyzacji, ta grupa radzi sobie z tym znakomicie - zauważyła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła.

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działa od roku 2008 r. Tworzą go pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Informatyki PB (z Katedry Matematyki oraz Katedry Informatyki Teoretycznej). SIGNUM jest organizatorem oraz współorganizatorem wielu wydarzeń popularyzujących "królową nauk", to m.in. Podlaskie Dni Matematyki, akcja "Pociąg do matematyki", warsztaty origami, warsztaty gier logicznych. Na koniec 2018 roku Centrum zainaugurowało wykłady z historii matematyki - "Spotkania z matematyką". Także wspólnie z Telewizją Platon zrealizowało serię nagrań popularyzujących matematykę.  Od kilku lat Signum przygotowuje cieszący się dużą popularnością konkurs "Matematyka stosowana" - zgłoszenia do konkursu do 18 stycznia. Trwa także "Internetowa liga łamigłówkowa".

Więcej o działaniach Signum: https://signum.pb.bialystok.pl/

Warto dodać, że w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu był też dr inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego PB , który prowadzi wykłady, prezentacje multimedialne i zajęcia warsztatowe popularyzujące fizykę, elektrotechnikę, technikę świetlną i optoelektronikę oraz historię techniki. Jest on także od wielu lat koordynatorem Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

ZA: pb.edu.pl

facebook