Dodana: 24 maj 2019 11:33

Zmodyfikowana: 24 maj 2019 11:33

„Centennial Award” dla prof. Haliny Parafianowicz z UwB

To nagroda ustanowiona wspólnie przez Ambasadę USA w Polsce oraz Fundację Kościuszkowską z okazji tegorocznej rocznicy 100-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Prof. Halina Parafianowicz z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku została jej pierwszym laureatem.

Laureatka nagrody i stypendysci na spotkaniu z ambasador USA

Ogłoszenie nazwiska laureata miało miejsce podczas przyjęcia u ambasador Georgette Mosbacher (16 maja b.r.), podczas którego uhonorowano też 38 polskich stypendystów wybranych przez Fundację Kościuszkowską do prowadzenia badań w USA w roku akademickim 2019-2020.    

Prof. Halina Parafianowicz poprowadzi projekt badawczy pt. „Wszyscy jesteśmy Amerykanami: Wielka Wojna w życiu i pamięci Polek-Amerykanek”. Jednym z jego celów jest wsparcie wzrostu wzajemnego zrozumienia i wiedzy na temat wspólnej historii Polski i Ameryki. Prof. Parafianowicz specjalizuje się w dziejach powszechnych najnowszych, szczególnie w społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo – Wschodniej w XX wieku. W obszarze jej zainteresowań badawczych są również stosunki międzynarodowe, amerykańskie First Ladies i biografistyka. Z jej inicjatywy od kilku lat w Białymstoku odbywa się  "Forum zaawansowanych studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego".

 

mat. UwB

facebook