Dodana: 19 lipiec 2019 09:56

Zmodyfikowana: 19 lipiec 2019 09:56

Bolid białostockiej Politechniki na zawodach Formula Student East

Sezon zawodów oficjalnie rozpoczęty! 17 lipca na Węgrzech rozpoczęły się zawody Formula Student East. Politechnikę Białostocką reprezentuje zespół Cerbor MotorSport. W zawodach startują 32 konstrukcje.

Kierowca w bolidzie wyścigowym Politechniki Białostockiej

Do niedzieli na Torze Zalazone na Węgrzech studenci Wydziału Mechanicznego zaprezentują możliwości swego najnowszego bolida CMS-06. W zawodach na Węgrzech Cerber MotorSport bierze udział od początku przygody z budową aut wyścigowych. Konkurs ten zmienił swoją lokalizację oraz organizatorów, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej popularny. W ubiegłym roku drużyna z Białegostoku uplasowała się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Bolid CMS-05 był jednym z najszybszych - zdobył 2. miejsce w konkurencji Acceleration.

Przed konstruktorami nowego bolidu duże wyzwanie.  Monika Roszkowska z Cerber MotorSport informuje: Przed nami sprawdzanie auta pod względem technicznym. Jutro konkurencje statyczne:  prezentacja biznes planu i analizy kosztowej auta oraz ocena rozwiązań konstrukcyjnych.

W tym roku studenci wprowadzili wiele ulepszeń w pakiecie aerodynamicznym bolida. Zastosowali wyprofilowaną podłogę wykonaną z włókna węglowego z dyfuzorami, których zadaniem jest regulacja powietrza płynącego między podłogą samochodu a nawierzchnią. Wprowadzili 3-płatowe przednie oraz 4-płatowe tylne skrzydło, side pody i system redukcji oporu DRS (Drag reduction system). Podczas fazy projektowania powstał model całego auta w skali 1:3, wykonany w technologii druku 3D. Dzięki współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie model został przebadany w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić przepływ powietrza i generowaną siłę oporu.

Auto testowane było na Torze Wschodzący Białystok, przed nim, kierowcami oraz całą drużyną prawdziwy egzamin na torze wyścigowym na Węgrzech. Na zawody przyjechała drużyna z AGH. Wspieramy się i pomagamy sobie. Jest super - dodaje zabiegana Monika Roszkowska. W kategorii aut spalinowych rywalizują 32 konstrukcje.

Zawody na Węgrzech potrwają do 21 lipca.

Cerber MotorSport zakwalifikował się jeszcze na zawody we Włoszech, W Niemczech oraz w Czechach.

 

mat. PB / red. mn

fot. mat. PB

facebook