Dodana: 28 wrzesień 2019 16:52

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2019 16:52

Białostockie seminarium duchowne zainaugurowało nowy rok akademicki

Pierwszą uczelnią w regionie, w której rozpoczęto rok akademicki 2019/2020 jest Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku. Na uroczystości (28.09) byli obecni rektorzy innych uczelni z regionu i kraju, przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z edukacją, samorządowcy. Marszałka Województwa Podlaskiego reprezentował Dyrektor Gabinetu Marszałka - Tomasz Szeweluk.

Ilustracja do artykułu AWSD inauguracja roku akademickiego-28.jpg

Swój pierwszy rok akademicki w białostockim seminarium duchownym rozpoczęło dziewięciu nowych alumnów. Otrzymali indeksy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bowiem AWSD w Białymstoku afiliowane jest przy Wydziale Teologicznym warszawskiej uczelni. Łącznie w białostockim seminarium kształci się 30 osób. Dotychczas jego mury opuściło ok 600 absolwentów.

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 przyniosła z sobą zmiany. Nowym rektorem, w miejsce pełniącego tą funkcję od 2013 roku ks. prałata dr hab. Andrzeja Proniewskiego, został dotychczasowy prorektor ks. dr Marian Strankowski. Na nowego prorektora powołano ks. dr Bogdana Skłodowskiego.

Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku jest najstarszą białostocką uczelnią wyższą. W maju 2020 roku obchodzone będzie 75-lecie jego obecności w Białymstoku. Białostockie seminarium jest spadkobiercą tradycji seminarium w Wilnie, które przeniesione zostało do Białegostoku w 1945 wraz z przyjazdem do niego ówczesnego Arcybiskupa wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego.

mn

facebook