Dodana: 17 listopad 2018 10:24

Zmodyfikowana: 17 listopad 2018 10:24

Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr rozpoczęła przegląd projektów badawczo-wdrożeniowych

Ich autorami są uczniowie białostockich szkół zawodowych. Aż cztery własne projekty zaproponowała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu lawka2.jpg

Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr wraz z Miastem Białystok realizuje projekt "Centrum Kompetencji BOF", który ma na celu wsparcie szkół zawodowych i modernizację kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Jednym z działań projektu jest zachęcenie uczniów szkół zawodowych do współpracy z uczelniami wyższymi - powiedziała Justyna Żynel - Etel, Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr. - Szkoły zawodowe miały możliwość przygotowania koncepcji projektów badawczo - wdrożeniowych, w których uwzględnili współpracę z uczelnią wyższą. Na realizację pomysłu mogą uzyskać grand - 5 tys. zł.

W ubiegłym roku taki grand otrzymał m.in. Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. W tym roku szkoła zgłosiła cztery kolejne projekty. Pierwszy to wielofunkcyjny mebel miejski (ławka - red.) służący zarówno do odpoczynku, ale także do pracy na laptopie, konsumpcji posiłku, czytania książki, rozmowy przez telefon czy jako stojak rowerowy. Druga propozycja to urządzenie mobilne sportowo - rehabilitacyjne oparte na opracowanej przez uczniów już przed rokiem konstrukcji pod nazwą "Biegorower".

- Urządzenie może być wykorzystywane przez chore lub niepełnosprawne osoby do rehabilitacji (np. w sanatoriach czy klubach fitness) - powiedział Wojciech Kiertowicz, uczeń z ZST im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

Kolejny pomysł to zbudowanie ze złomu komputerowego taniego urządzenia CNC, które będzie mogło być wykorzystywane przez młodzież do nauki zawodu. Ostatnia propozycja ZST w Białymstoku to "innowacja kulinarna" bowiem zespół szkół również w tej branży kształci młodych ludzi. "Ale pasztet" bo taką nazwę nosi propozycja to opracowanie receptury gastronomicznej pasztetu o obniżonej zawartości mięsa. Część mięsa zostanie zastąpiona surowcem warzywnym np. cukinią.

Prezentacje projektów już się rozpoczęły i potrwają do 23 listopada.

Harmonogram prezentacji:

harmonogram prezentacji projektów badawczo-wdrożeniowych

_______________________
Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku to jedna z najstarszych szkół w mieście. Przez wiele lat nosiła nazwę Zespołu Szkół Metalowo-Drzewnych w Białymstoku. W 2009 r. zmieniła nazwę i wprowadziła kierunki nauczania również żeńskie. Dziś kształci blisko 400 uczniów na kierunkach technicznych: technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie ma także kierunki branżowe (dawniej nazywane zawodówkami): stolarz, monter stolarki budowlanej, kierowca mechanik, mechanik pojazdów mechanicznych, operator obrabiarek skrawających, kucharz oraz piekarz. Od września 2018 r. szkoła kształci również na kierunku - technik transportu kolejowego w dwóch kwalifikacjach "Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów" i "Planowanie i realizacja przewozów kolejowych" pod patronatem spółek kolejowych działających w województwie podlaskim.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook