Dodana: 17 wrzesień 2018 12:33

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2018 12:33

Argo na czwartym miejscu w ERC 2018

Niewiele zabrakło, a studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej stanęliby na podium European Rover Challenge 2018. Argo Team walczył dzielnie i ze Starachowic wrócił z czwartą lokatą. Zdobył ponad 285 punktów. "Brązowa" ekipa z Toronto - Robotics for Space Exploration - zebrała niespełna 294 punkty. ERC odbywały się w dn. 14-16 września i zgromadziły ostatecznie 65 drużyn.

Ilustracja do artykułu Argo podczas Europena Rover Challenge 2018 (5).jpg

Zawody stawiały głównie na zaawansowane rozwiązania programistyczne, dlatego studenci musieli zmodyfikować analog łazika marsjańskiego Argo, z którym zdobyli w sierpniu srebrny medal w Kanadzie.

Pierwszego dnia European Rover Challenge studenci mieli do wykonania dwa zadania: Science oraz Maintenance Task. Pierwsze polegało na pobraniu i przeanalizowaniu właściwości 3 powierzchniowych próbek oraz jednej głębinowej. Mimo drobnej awarii manipulatora udało się zbadać parametry gleby. Druga konkurencja sprawdzała zdolności operatorskie, zespoły musiały pokonać robotem marsjańskim wyznaczoną trasę do maszyny, przy której należało wykonać sekwencję kilku operacji, m.in. przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwację paneli kontrolnych. Jako jedna z nielicznych drużyn, ekipa z Politechniki Białostockiej wykonała prawie całe zadanie w wyznaczonym czasie.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się  od prezentacji projektu i największych wyzwań, przed którymi stanęli konstruktorzy robota. Nasza prezentacja na temat projektu przypadła sędziom do gustu - przyznaje inż. Aneta Łukowska z Argo Team. Kolejną konkurencją było Traverse Task, (ślepa nawigacja) - na terenie Mars Yardu ustawionych zostało kilkanaście znaczników z QR kodami. Zadaniem zespołu było dotarcie robotem w wyznaczone na mapie miejsca. Członkowie drużyny nie mogli przy nawigacji wykorzystywać obrazu z kamery robota, jedyne czym dysponowali to mapa terenu i kolorowe znaczniki.  Dodatkowo nasi studenci zmagali się z awarią magnetometru, co utrudniło precyzyjne określenie pozycji robota.  W Collection Task udało się Argo Team zebrać 2 z 3 wskazanych przedmiotów, umieścić je w pudełku oraz odstawić w wyznaczone miejsce. W sumie za te wszystkie zadania Argo Team otrzymał 285,5 punktu.

Największą liczbę punktów zebrał zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej, drugie miejsce wywalczył Raptors z Politechniki Łódzkiej.  

Budowę łazika Politechniki Białostockiej wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
Udział w zawodach ERC sfinansowany został dzięki projektowi "Najlepsi z najlepszych! 2.0." w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej o analogach łazików marsjańskich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przeczytać można na stronie projektu.

facebook