Dodana: 7 listopad 2014 12:57

Zmodyfikowana: 7 listopad 2014 12:57

Umowa o współpracy naukowej w zakresie prawa, kryminologii i medycyny

W dniu 8 listopada 2014 r. o godz. 9:00 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się uroczyste podpisanie umowy międzynarodowej sieci naukowej pod nazwą „Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz rozwiązywania prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka”.

Sieć powołuje się w oparciu o inicjatywę Forum Naukowego „Prawne i medyczne aspekty zdrowia człowieka”, które powstało w celu stworzenia instytucjonalnej płaszczyzny współpracy naukowej pomiędzy ośrodkami uniwersyteckimi w Polsce – Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wydziałem Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz jednostką zagraniczną: Cambridge (Wielka Brytania).
Współpraca naukowo–badawcza obejmie przede wszystkim szeroko rozumiane dyscypliny z zakresu zarówno nauk prawnych, w szczególności prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki, prawa ochrony zdrowia, prawa cywilnego, jak i nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.
Koordynatorem Sieci jest Uniwersytet w Białymstoku. Inspiratorem podpisania umowy sieci naukowej z tak szacowną jednostką jaką jest Uniwersytet w Cambridge był Wydział Prawa UwB, którego Dziekan prof. Emil W. Pływaczewski wraz z pracownikami kierowanej przez siebie Katedry Prawa Karnego utrzymuje znakomite kontakty naukowo-badawcze z Instytutem Kryminologii Uniwersytetu Cambridge kierowanym przez światowej sławy kryminologa prof. Lawrence’a W. Sherman’a.
Współpraca uniwersytetów posłuży integracji i aktywizacji społeczności lokalnych w celu rozwiązywania prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka, w tym przeciwdziałaniu przestępczości i innym patologiom społecznym oraz podnoszenie jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.
Podpisanie umowy towarzyszy pierwszej inicjatywie Sieci - konferencji naukowej poświęconej wybranym prawnym i medycznym problemom ginekologii dziecięcej, w ramach której analizowane będą problemy związane z przeciwdziałaniem przemocy oraz przestępstw seksualnych wobec dzieci.
Miejscem obrad jest Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Prelegentami będą czołowe postaci świata nauki z zakresu nauk medycznych oraz nauk prawnych.

Honorowy patronat nad konferencją sprawują: Minister Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka, Dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB  Prezydent Miasta Białegostoku, Professor Sir Leszek Borysiewicz Vice-chancellor of Cambridge University, Jego Magnificencja, prof. zw. dr hab. Leonard Etel Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Jego Magnificencja, prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Jego Magnificencja prof. dr hab. n. med. Jacek Nikliński  Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook