Dodana: 12 styczeń 2015 09:12

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2015 09:12

Trwa budowa łazika marsjańskiego na URC 2015

Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe zawody University Rover Challenge 2015 w Stanach Zjednoczonych. Zawody odbywać się będą tradycyjnie na pustyni w stanie Utah w dniach 28-30 maja 2015 r.

Prace trwają już od początku roku akademickiego, z miesiąca na miesiąc intensyfikuje się ich tempo. Powstaje nowa konstrukcja w oparciu oczywiście o doświadczenia i uwagi zdobyte w latach ubiegłych – relacjonuje dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz, która w tym roku opiekuje się „marsjańską drużyną”.
Nowy jest też zespół konstruktorów, z poprzedniego składu zostało jedynie trzech studentów. Dlatego zmieniła się też nazwa samego zespołu i łazika na „#next”.

Projekt współfinansowany jest przez Wydział Mechaniczny PB, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Generacja przyszłości” oraz – mamy nadzieję – licznych sponsorów. Budowa mobilnego robota przygotowanego do pracy w trudnych „marsjańskich” warunkach na zawody University Rover Challenge 2015  otrzymała wsparcie rzędu 275 tysięcy złotych z „Generacji przyszłości”.

Dotychczas drużyny z Politechniki Białostockiej znakomicie radziły sobie w tych prestiżowych zawodach.  Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów naszej Uczelni trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2). W 2010 roku zdobyliśmy trzecie miejsce.  Absolutny rekord punktowy ustanowiła drużyna łazika Hyperion w 2013 roku – studenci zdobyli wówczas 493 punkty na 500 możliwych!

Trzy zwycięstwa poprzednich konstrukcji nie pozostały bez echa. Jednym z efektów zdobycia przez Hyperiona wysokiego wyniku punktowego były liczne modyfikacje w regulaminie zawodów dokonane przez organizatorów. Nie zmieniły się typy konkurencji ani czas ich trwania. Znacząco wzrósł za to stopień trudności zadań, co narzuca zmiany w konstrukcji łazika – tłumaczy opiekun naukowy projektu dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz. W tym roku inaczej też przebiega rejestracja. Jest złożona z kilku etapów (nie wystarczy samo zgłoszenie), w związku z czym nie jest znana jeszcze lista zespołów, które finalnie w zawodach wezmą udział.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook