Dodana: 14 styczeń 2015 09:01

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2015 09:01

TechKlub 7 czyli ciekawie i przystępnie o nowych technologiach

TechKlub to inicjatywa programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. "Nowe Technologie Lokalnie" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. TechKluby działają w wielu miastach w Polsce, a od maja 2014 również w Białymstoku.

W ramach nieformalnych spotkań, tej inicjatywy rodem z USA, przedstawiciele dwóch światów, którzy na co dzień rzadko współpracują - członkowie organizacji pozarządowych oraz pasjonaci i zawodowcy działający w świecie nowoczesnych technologii, mogą podyskutować o swoich doświadczeniach i potrzebach związanych z wykorzystaniem technologii w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Fundacja SocLab serdecznie zaprasza na  kolejny Techklub czyli spotkanie organizacji pozarządowych i branży IT wokół nowych technologii. Tym razem będziemy rozmawiać o e-partycypacji czyli aplikacjach, portalach, które wspierają działąnia społeczne mieszkańców, ich aktywność obywatelską. Będzie mowa m.in o: Ushahidi, Fix my Street, Avaaz, aplikacje oparte o tzw. otwarte dane i podejście „przez przejrzystość do rozliczalności i zaangażowania”, projekt dotyczący e-rejestru umów (inicjatywa grassrootwa), Sunlight Foundation i Politifacts (truth-o-meter) oraz Influence Explorer. I na koniec będzie trochę o: wizualizacji danych (projekty tactical Technology Collective dotyczące rzecznictwa). I też o projektach realizowanych w Polsce: przede wszystkim o naprawmyto.pl od kuchni czyli jak to działa w polskiej rzeczywistości.
Program:

E - partycypacja, czyli jak wpływać na nasze otoczenie

1. Krótko o Techklubach - Katarzyna Sztop-Rutkowska & Marcin Kruhlej, Techklub Białystok
2. Nasz dzisiejszy partner i współorganizator - Fundacja SocLab
3. Aplikacje wspierające partycypację na świecie- Alicja Peszkowska, Fundacja TechSoup (Warszawa)
4. NaprawmyTo.pl - przykład narzędzia do mapowania problemów w przestrzeni publicznej - Piotr Skrzypczak, Stowarzyszenie Homo Faber (Lublin)
5. Networking czyli proszę nie uciekać od razu po wystąpieniach :)

Goście specjalni:

- Alicja Peszkowska, Fundacja TechSoup (Warszawa)

Absolwentka kulturoznawstwa, animatorka społeczności zajmująca się tematem nowych technologii i zmiany społecznej. Na codzień pracuje w Fundacji TechSoup, w której prowadzi projekty na Bałkanach i w Turcji; organizuje też warszawskie NetWtorki. Interesuje się tematem otwartości i nadzoru: otwartymi danymi i wolnym internetem. Po pracy jeździ po świecie i śpiewa w zespole o atmosferycznej nazwie "niskie ciśnienie".

- Piotr Skrzypczak, Stowarzyszenie Homo Faber, NaprawmyTo.pl (Lublin)

Ukończył dziennikarstwo na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie. Od 1997 r. w Amnesty International. Absolwent Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.  Współzałożyciel Stowarzyszenia Homo Faber. Od 2011 r. członek Stowarzyszenia Sieć Obywatelska - WATCH DOG Polska (www.siecobywatelska.pl). Trener, prowadzi szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, a także z tworzenia i pracy organizacji pozarządowych. Czasami bywa nauczycielem akademickim. A prywatnie? "Od kilku lat biegam. Trochę jak Forrest Gump. Zacząłem i nie mogę przestać. Za mną już kilkanaście maratonów i biegów ultra (w tym kultowy Rzeźnik!)".

Partnerem TechKlubu Białystok jest Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Współorganizatorem TechKlub #7 jest Fundacja SocLab

O techKlubie również:
http://www.soclab.org.pl/?p=2263
http://techklubbialystok7.evenea.pl/

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook