Dodana: 29 grudzień 2014 13:35

Zmodyfikowana: 29 grudzień 2014 13:35

Sokolarnia w Białostockim Muzeum Wsi

Białostockie Muzeum Wsi rozwija skrzydła i tym razem nie chodzi o wiatraki. W „skansenie” powstanie Sokolarnia, która będzie domem dla wielu gatunków ptaków drapieżnych i jednocześnie ośrodkiem edukacji ekologicznej.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia to nowa inicjatywa realizowana w ramach Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Projekt ma charakter edukacyjny, naukowy i popularyzatorski. Bo chociaż o orłach, sokołach czy jastrzębiach słyszeli wszyscy, rzadko te piękne ptaki możemy oglądać z bliska i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Sokolarnia w Białostockim Muzeum Wsi dla ptaków będzie domem, dla dzieci i młodzieży ośrodkiem edukacyjnym, a dla ornitologów (naukowców i pasjonatów) terenem badań i cennych obserwacji przyrodniczych. Ważnym elementem projektu będzie reintrodukacja, czyli wsiedlanie do przyrody młodych ptaków wyhodowanych w warunkach wolierowych.

W ramach projektu Białostockie Muzeum Wsi przeprowadzi następujące działania:
1. zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych, szkolnych, młodzieży, ale także dorosłych (pasjonatów ornitologii) poświęcone tematyce ptaków drapieżnych;
2. zeszyty edukacyjne i wydawnictwo książkowe na temat ptaków drapieżnych;
3. konferencja naukowa z udziałem ornitologów, specjalistów od ochrony przyrody i edukacji ekologicznej;
4. pierwszy na Podlasiu Festyn Sokolniczy z udziałem polskich i zagranicznych sokolników;
5. wystawa muzealna poświęcona ptakom drapieżnym i historii sokolnictwa wykorzystująca nowoczesne formy prezentacji materiałów i eksponatów;
6. interaktywna strona internetowa poświęcona ptakom drapieżnym.   

W realizację projektu zaangażowani są znani sokolnicy: Dariusz Poznański, Przemysław Łapiński i Kamil Borowski.

W konferencji otwierającej projekt wzięli udział: Andrzej Lechowski – Dyrektor Muzeum Podlaskiego, Artur Gaweł – kierownik Białostockiego Muzeum Wsi.  

W Polsce żyje 36 gatunków ptaków drapieżnych, z czego większość jest zagrożona wyginięciem. Warto się postarać, by nie odleciały na zawsze.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook