Dodana: 20 listopad 2014 11:38

Zmodyfikowana: 20 listopad 2014 11:38

Politechnika Białostocka "odkrywa diamenty"

Politechnika Białostocka chce „odkrywać diamenty”. Stąd program wsparcia zdolnej młodzieży pod nazwą „Odkrywcy diamentów”. Celem programu jest umożliwienie i ułatwienie najbardziej utalentowanym młodym ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie. Uczelnia chce pomagać uczniom szkół gimnazjalnych i średnich, którzy są szczególnie uzdolnieni w naukach ścisłych, technologii, inżynierii, designie oraz matematyce.

Program stypendialny „Odkrywcy Diamentów” będzie tworzony wspólnie z partnerami z sektora przedsiębiorstw oraz z podlaskimi szkołami średnimi i gimnazjami. Już listy z propozycją współpracy trafiły do prawie 200 firm funkcjonujących w regionie. To dzięki ich zaangażowaniu powstać ma system stypendialny, dzięki któremu można będzie dofinansować udział młodych ludzi w konkursach i w tworzeniu wynalazków.

Najzdolniejsi uczniowie z całego regionu dzięki temu programowi będą mogli uzyskać wsparcie pracowników naukowych Politechniki Białostockiej i mieć dostęp do innowacyjnej infrastruktury. Pomysłodawcy programu chcą przeznaczyć część budżetu „Odkrywców diamentów” także na stypendia skierowane do studentów Politechniki Białostockiej.

Najlepsi absolwenci podlaskich szkół bardzo często wyjeżdżają na studia poza region. „Chcielibyśmy zatrzymać ten trend. Im szybciej rozpoznamy te „diamenty” tym większa szansa, że zostaną na Politechnice Białostockiej i na Podlasiu” – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Rektor PB prof. inż. Lech Dzienis.

28 sierpnia Rektor Dzienis przedstawił „diamenty”, które wybrały Politechnikę Białostocką. Od nowego roku akademickiego kształcenie na Wydziale Informatyki rozpoczynają JAKUB CZARNIECKI i PETROS PSYLLOS – tegoroczni białostoccy maturzyści. Obaj otrzymali możliwość indywidualnego toku studiów od pierwszego semestru, będą mieli przydzielonego opiekuna oraz mogą liczyć na specjalne stypendia. Będą mogli także wybierać przedmioty na innych wydziałach Politechniki Białostockiej oraz na innych uczelniach (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – w przypadku Petrosa Psyllosa). Obaj podkreślali indywidualne i elastyczne podejście władz uczelni oraz wsparcie merytoryczne i finansowe jakie mogą tu otrzymać. Mówili, że na Politechnikę przyciągnęły ich także sukcesy studentów i to, że mają możliwość rozwoju w rodzinnym mieście. „Nie ma nic bardziej żałosnego niż niemożliwość spełniania własnych marzeń. Politechnika Białostocka pozwala mi spełniać te marzenia” – mówił Petros Psyllos, który w uczelnianych akademikach zaczął przygotowywać już swoją pracownię.

Więcej informacji na stronie Politechniki Białostockiej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook