Dodana: 11 wrzesień 2014 10:11

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2014 10:11

Maturzyści na Politechnice Białostockiej

Kilka tysięcy maturzystów w ciągu 2 dni (8 i 9 września) odwiedziło Białostocki Salon Maturzystów na Politechnice Białostockiej. Przez dwa dni na Wydziale Elektrycznym specjaliści z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży przedstawiali maturzystom zasady egzaminu dojrzałości w roku 2015.

Prelekcjom ekspertów z OKE towarzyszyły targi edukacyjne. Na stoiskach prezentowały się uczelnie z całego kraju – do Białegostoku przyjechali przedstawiciele m. in. Politechniki Warszawskiej, KUL-u, Uniwersytetu Szczecińskiego i WAT. Swoje stoisko miała także Politechnika Białostocka. Na nim maturzyści mogli zobaczyć, jak działa drukarka 3D, spotkać łazika marsjańskiego Hyperion 2 i zrobić zdjęcie kamerą 3D. Chętni mogli włożyć specjalne okulary, by poczuć emocje towarzyszące jeździe kolejką górska w kopalni. Te wszystkie atrakcje zapewnili odwiedzającym studenci z kół naukowych Politechniki Białostockiej.

Podczas uroczystej inauguracji Białostockiego Salonu Maturzystów Jerzy Kiszkiel – podlaski kurator oświaty zwracał się do młodzieży: Przed wami jeden z najważniejszych życiowych wyborów: do 30 września trzeba wybrać przedmioty, które zdawać będziecie na maturze. Potem zaś kierunek studiów.

Prof. Grażyna Łaska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Białostockiej mówiła o kierunkach studiów prowadzonych na uczelni: Nasza oferta powiązana jest z potrzebami rynku pracy. Wymienię na przykład: ekoinżynierię, biotechnologię, ekoenergetykę, inżynierię biomedyczną. Patrzymy w przyszłość!

Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży zachęcała: Nie idźcie za modą, trzeba przemyśleć, jakie macie predyspozycje, co was pasjonuje, trzeba przestudiować nowe kierunki oferowane przez uczelnie i starannie zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego.

Warto dodać, że w maju 2015 roku do egzaminu dojrzałości w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik absolwentów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Co się zmieniło? Każda osoba przystępująca do matury będzie musiała zdać przynajmniej jeden przedmiot dodatkowy – i to na poziomie rozszerzonym. Inaczej będzie wyglądać obowiązkowy, ustny egzamin z języka polskiego. Maturzyści będą losować zadanie, składające się z tekstu i polecenia. Zadanie będzie dotyczyć fragmentu tekstu literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji. Nie będzie już krytykowanej formy prezentacji.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad zdawać będą rok później – w maju 2016. Od przyszłego roku (2015) wprowadzona zostanie dodatkowa forma przedstawiania wyników osiągniętych na maturze. Wyniki części pisemnej będą wyrażone w procentach i na sakli centylowej. Każdy maturzysta dowie się, ile procent uczniów uzyskało taki sam lub gorszy wynik, co pomoże uczelniom w bardziej obiektywnej rekrutacji osób, które pisały egzamin w różnych latach, a więc o innym stopniu trudności – czytamy Ogólnopolskim Informatorze Maturzystów 2015.

Tegoroczny Białostocki Salon Maturzystów odbył się już po raz ósmy z rzędu. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl imprez organizowanych przez Fundację Perspektywy na największych uczelniach całej Polski. Patronat nad Salonem sprawują: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Nauki i szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, Przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś i Przewodniczący KRZaSP prof. Waldemar Tłokiński.

Zdjęcia dostępne na stronie Politechniki Białostockiej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook