Dodana: 17 listopad 2014 09:35

Zmodyfikowana: 17 listopad 2014 09:35

Dwa medale dla Politechniki w Brukseli

Brussels Eureka to konkurs na najciekawsze i najbardziej innowacyjne wynalazki towarzyszący targom Brussels Innova. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało około 300 projektów z 20 krajów, w tym 2 z Politechniki Białostockiej.

PHOBOS – wirtualny system wspomagający terapeutów w leczeniu fobii zdobył złoty medal w kategorii innowacji technologicznej oraz został wyróżniony pucharem przyznanym przez Europe France Inventeurs Brussels Innova 2014! Projekt powstał na Wydziale Informatyki.  Zespół projektowy tworzyli: Marek Antoniuk, Łukasz Balukin, Wojciech Bancarzewski, Mariusz Dobrowolski, Anna Skobodzińska jako grafik oraz mgr inż. Maciej Kopczyński jako mentor drużyny.

Przez 3 dni (13-15 listopada) PHOBOSA prezentowali na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA Marek Antoniuk i Maciej Kopczyński. „To były pracowite dni. Nasze stoisko cieszyło się ogromną popularnością. Odwiedzało je 90% osób przychodzących na targi” – opowiada mgr inż. Maciej Kopczyński. PHOBOS stanął obok innego projektu Politechniki Białostockiej – RECONA – na stoisku prezentującym województwa Polski wschodniej. RECON (autorstwa Pawła Grzesia i Dawida Karczewskiego z Wydziału Elektrycznego i Michała Grzesia z Wydziału Mechanicznego) powrócił z Brukseli  ze  srebrnym medalem za innowację.

Warto przypomnieć, że RECON to koncepcja systemu do monitorowania środowiska naturalnego w trudnych warunkach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, system może być używany na grząskich i sypkich terenach. Dane uzyskane w terenie są przesyłane drogą radiową do Internetu, dzięki czemu minimalizowane jest bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. To nie pierwsza nagroda w tym roku dla twórców  RECONA. Studenci Politechniki Białostockiej zdobyli ze swoim robotem II nagrodę w prestiżowym konkursie International Contest of Applications in Nano-micro Technology (iCAN) w Japonii.

PHOBOS jest systemem informatycznym, który może skutecznie wspierać psychoterapeutów. Jego zastosowanie w psychoterapii pozwoli na znaczną poprawę skuteczności prowadzenia terapii leczenia fobii. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii (wirtualna rzeczywistość, sensory ruchu i położenia ciała), system ma bardzo duże możliwości wykorzystania w innych, specjalistycznych dziedzinach terapii, np. leczenia PTSD (zespół stresu pourazowego) czy rehabilitacji osób po wylewach krwi do mózgu. System zwiększa skuteczność terapii oraz skraca czas niezbędny do uzyskania pożądanego efektu. Dla twórców PHOBOSA to także kolejna nagroda – w kwietniu tego roku wygrali krajowe finały Imagine Cup 2014 w kategorii Innovation, a w czerwcu – zdeklasowali konkurentów w konkursie Mój Pomysł, Mój Biznes.

Obok RECONA i PHOBOSA do Brukseli pojechał jeszcze z Politechniki Białostockiej utytułowany łazik marsjański HYPERION 2. Otrzymał on zaproszenie od Ambasady RP w Brukseli, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Łazik  w tym roku zdobył pierwsze miejsce w University Rover Challenge w USA. To trzeci łazik marsjański z Politechniki Białostockiej, który zwyciężył w tych znaczących zawodach. HYPERION jest to prototyp robota, pracującego w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego. Robot wyposażony jest w manipulator, ma także doskonałe zdolności jezdne, wszystko to umożliwia zdalną pracę ratownikom medycznym czy służbom mundurowym. HYPERION cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągał odwiedzających na stoisko Ambasady RP na Targach BRUSSELS INNOVA – przyznaje Michał Grześ – koordynator projektu.

Wyjazd na Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA możliwy był dzięki ogromnemu wsparciu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli oraz funduszom przekazanym przez Prezydenta Białegostoku. Udział w konkursie Eureka nie byłyby możliwy bez pomocy Fundacji Haller Pro Inventio, która pokryła koszty rejestracji PHOBOSA i RECONA. Stoisko Polski wschodniej finansowane było przez samorządy poszczególnych województw i organizowane przez regionalne przedstawicielstwa w Brukseli.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook