Dodana: 13 październik 2014 09:38

Zmodyfikowana: 13 październik 2014 09:38

Ambasadorowie na Politechnice Białostockiej

Od spotkana w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej rozpoczęła się w piątek wizyta na Podlasiu Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce. 60 ambasadorów wraz z osobami towarzyszącymi powitali  dziś wojewoda podlaski Maciej Żywno, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz rektor uczelni prof. Lech Dzienis.

Goście z różnych części świata spotkali się z konstruktorami łazików marsjańskich (Magma, Hyperion 1 i Hyperion 2) oraz robota RECON (Wydział Elektryczny). Zainteresowanie ambasadorów wzbudzały ustawione przed CNK bolidy zaprojektowane i wykonane przez studentów Wydziału Mechanicznego.

Młodzi architekci pokazali scaner 3D i opowiadali o wspólnym projekcie z Muzeum Wojska, który osobom niewidom ma pozwolić „zobaczyć” i zrozumieć podlaskie losy Sybiraków. Wydział Zarządzania zaprezentował możliwości jakie daje drukarka 3D.

Do tego Hyperion 2 „zatańczył” ze znakomitymi  tancerzami z grupy Fair Play Crew. Politechnika Białostocka  poprzez sukcesy swoich studentów i naukowców staje się rozpoznawalną  na całym świecie wizytówką Podlasia. To uczelnia kosmicznych możliwości – mówił podczas spotkania w CNK prof. Lech Dzienis.

Rektor przypomniał ostatnie sukcesy Politechniki Białostockiej. Kilka dni temu podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie została ogłoszona lista najprężniejszych młodych innowatorów z Europy Środkowo-Wschodniej.

 W setce liderów innowacji jest student Politechniki Białostockiej Michał Grześ - główny konstruktor łazika Hyperion.  Także na początku października dwoje naukowców Politechniki Białostockiej  zostało laureatami tegorocznej edycji konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców. Dr inż. Joanna Mystkowska z Wydziału Mechanicznego pracuje m.in. nad preparatem sztucznej śliny,  a dr inż. Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki rozpoczął badania we współpracy z ośrodkiem we Francji nad modelowaniem i symulacją terapii metodą radioembolizacji  - to metoda alternatywna do chemioterapii, nieoperacyjnego leczenia nowotworów.

Szefowie Misji Dyplomatycznych w ciągu 3 dni na Podlasiu (10-12.X) odwiedzą kilka zakładów pracy: Fabrykę Dywanów Agnella i Browar Dojlidy w Białymstoku, zakład produkcyjny Polser w Siemiatyczach i  przedsiębiorstwo Danwood w Bielsku Podlaskim. Zwiedzą Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży. W programie wizyty znalazło się także zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu i Meczetu w Kruszynianach.

Szefowie Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce poznają w te sposób różne regiony kraju.

 

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook