Dodana: 2 luty 2022 13:47

Zmodyfikowana: 2 luty 2022 13:47

25 lat Uniwersytetu w Białymstoku. Ruszyła jubileuszowa strona internetowa

Aktualności i wydarzenia historyczne, ciekawostki, najważniejsze inwestycje, zdjęciowe i filmowe oblicze UwB, w tym nagrania archiwalne. To i jeszcze więcej można znaleźć na nowej stronie internetowej (25.uwb.edu.pl), która właśnie została uruchomiona. Jest poświęcona jubileuszowi 25-lecia największej podlaskiej uczelni. Strona będzie stale uzupełniana. Już wkrótce pojawią się tu m.in. rozmowy ze wszystkimi dotychczasowymi rektorami UwB.

Zdjęcie strony internetowej na jubileusz uniwersytetu. Zdjęcie rektora i napis 25.uwb.edu.pl

- Uniwersytet w Białymstoku funkcjonuje już dwudziesty piąty rok. W tym czasie nie tylko dowiedliśmy, że zasłużyliśmy na samodzielność, ale i osiągnęliśmy pełną dojrzałość. Nasza Uczelnia wypracowała własną tożsamość opartą o wielokulturowość i specyfikę regionu oraz jego przygraniczne położenie. Zyskała także solidną pozycję na dydaktycznej i naukowej mapie Polski: mamy znakomitych studentów i absolwentów, a nasi badacze odnoszą sukcesy naukowe na światową skalę. Dobrze wypadamy w rankingach krajowych, jesteśmy również uwzględniani w rankingach międzynarodowych – przypomina rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Trochę historii

A wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy białostocka Filia Uniwersytetu Warszawskiego została przekształcona w 13. uniwersytet w Polsce – Uniwersytet w Białymstoku. Samodzielność stała się siłą. W ciągu 25 lat uczelnia znakomicie rozwinęła swoją ofertę, poziom badań i infrastrukturę. Aby pokazać i ćwierć wieku największej podlaskiej uczelni, uruchomiona została jubileuszowa strona internetowa. 

Znajduje się tu mnóstwo informacji poświęconych teraźniejszości i historii UwB. Są aktualne wydarzenia związane z jubileuszem i te historyczne, pokazujące podstawy i drogę do samodzielności uniwersytetu. Nie brakuje też sylwetek osób, które stały za rozwojem uczelni.

- Pokazujemy również to, czego udało nam się dokonać w ciągu 25 lat, z czego jesteśmy dumni, czym wyróżniamy się w regionie, w kraju i na świecie. Chwalimy się inwestycjami i ciekawostkami związanymi z Uniwersytetem w Białymstoku. Są wśród nich m.in. kampus, Obserwatorium z Planetarium, Filia w Wilnie, nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej, ekologiczne gadżety, czy uniwersytecki miód – wymienia Agnieszka Jabłońska-Perkowska, kierownik Działu Promocji Uniwersytetu w Białymstoku.

Strona jubileuszowa to także unikalne zdjęcia i filmy, w tym nagrania archiwalne dokumentujące początki UwB.  

- Zapraszam do zapoznania się z Naszą jubileuszową stroną internetową. Jestem przekonany, że będzie to wciągająca podróż po historii i teraźniejszości Uniwersytetu w Białymstoku! – podkreśla rektor prof. Robert Ciborowski.

Życzenia dla UwB można przesłać e-mailem

25 lat to także okazja do wspomnień, planów na przyszłość i oczywiście życzeń. Na stronie działa już specjalna zakładka „Życzenia dla UwB”. Tych, którzy chcieliby dołączyć z życzeniami i wspomnieniami do grona przyjaciół Uniwersytetu w Białymstoku – uczelnia zaprasza do kontaktu z Działem Promocji UwB – promocja@uwb.edu.pl.

Jubileuszowa strona internetowa będzie stale aktualizowana. Już wkrótce pojawią się tu m.in. fragmenty rozmów ze wszystkimi rektorami, którzy kierowali uniwersytetem od 1997 roku do teraz, a także z pracownikami i studentami największej podlaskiej uczelni. Jej historię, rozwój, dokonania będzie można zobaczyć przez pryzmat konkretnych osób. Nie zabraknie wspomnień, anegdot, ciekawostek.

 

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook